Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås Bandy A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås Bandy A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vinst igen, äntligen, så skönt!
Första halvlek är det snöyra som startar strax innan avslag efter en underbar helg med sol. Man tror ju inte det är sant liksom.......
Ökande till snöfall deluxe ju längre halvleken gick, med svårspelade förhållanden som följd men vi tar ledningen med 1-0 efter 17,25 genom #77 Alex Shtele, assisterad av # 76 Joel Bergqvist och ökar på densamma till 2-0 i minut 25 genom ett fint sampel av notoriska målskytten #10 Grigoriy "Grisha" Yugasov, assisterad snyggt av #8 Nikita Veshchagin. I minut 36 får IFK Vänersborg-U straff som vår kanonmålvakt #22 Hampus Wennström räddar säkert. Samma Hampus räddar ett par lägen till innan domarteamet Michael Rosvall, Julia Thompson och Claes Winberg blåste av för snöröjning och halvtidsfika.
Ett decimerat Borås Bandy, pga sena sjukdomsfall och annat, gjorde verkligen jobbet för varandra och oftast visade det sig på isen.
Andra halvlek med en spelbar is värd namnet(tack bästa vaktmästarna Lotta och Fredrik!!) öppnade Vänersborg-U starkast. Vår eminenta målvakt Hampus Wennström räddade oss ett par gånger då och vi fick inte till det sista i bra kontraattacker som missades knappt eller studsade fel.
Men 3-0 kom ändå på straff i 60:e minuten, #8 Nikita Veshchagin tryckte dit den.
IFK Vänersborg-U ökade trycket ytterligare och reducerade sedan två gånger och kvitterade och helt plötsligt står det 3-3 på tavlan. Snopet och något jobbigt mentalt. Borås tar då över spelet till viss del och spelar tryggare efter 3-3 och skapar rättvist ett antal lägen och till slut det läge som leder fram till 4-3 på övertid efter en del gurgel och utvisningar i mängder de sista minuterna. Tre för Borås och två för Vänersborg.
4-3 sattes säkert på straff av matchens lirare i Borås Bandy, #8 Nikita Veshchagin, endast ca 1,5 minut innan matchen blåstes av.
Nu laddar vi om för match i morgon måndag 19.30 hemma på Bodavallen, Hässleholmen, då vi tar emot förra söndagens tänkta lag Kungälvs SK, som då inte kunde genomföra matchen pga spelarbrist. Samma KSK förlorade idag mot Åby/Tjureda IF-B knappt med 4-5 på Skarpe Nord. och mot Mölndal på Åby Isstadion i onsdags med 12-1.
Chefstränare Niklas Wennström utser följande tre spelare som stack ut lite extra idag:
3 Knallar: Nikita Veshchagin
2 knallar: Philip Karlsson
1 knalle: Hampus Wennström
Matchens lirare utsågs i Borås Bandy av sponsorn till detsamma Conny Skoglund, till #8, Nikita Veshchagin!
Men många fler gjorde verkligen ett fint jobb i en svårspelad och tajt match. Lagseger och vi äter, sover, vilar och jobbar innan näst sista seriematchen i morgon kväll.
Tack till alla funktionärer som höll i och ordnade med allt nödvändigt för att arrangemanget skulle bli bra.
BRIS var matchens huvudspår, dvs Barnens rätt i samhället, som vi samarbetar med sedan många år tillbaka, med insamling och utdelning av BRIS-material som bla reflexer till barn och unga och de 33 tappra som kommit från Vänersborg och Borås i snön. Tack till er!
Sista seriematchen i div 1 Södra spelar vi mot seriens bästa lag för tillfället, nästa söndag på Skarpe Nord en kvällsmatch mot serieledarna Kungälv Bandy, kl 19.30.
Inga kommande aktiviteter
|
|
Testa Bandy! |
| Idag | SUCCE |
| Igår | Nyårsbandy |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera