Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bromstens IK Brumasten
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bromstens IK Brumasten.
Brumasten
Följ oss för uppdateringar
Denna helg som gått spelade vi två matcher i F16/19 serien.
Under Lördagen mötte vi Rönninge/Salem.
Vädret och spelet värmde. Tycker att vi är en klass bättre än Rönninge denna match. Vi skapar många målchanser och gör också tre mål. Matchen slutar 3-0 till oss. En rolig och underhållande match från oss.
Under söndagen var vi på Hjorthagen för match mot DIF. Vi spelar bra i 75 min och var det klart bättre laget. Sista kvarten chans spelar DIF och lyckas göra två mål, samtidigt som vi tappar vårat spel minut för minut. Sur och onödig förlust. Samtidigt en lärdom för oss framledes hur vi ska tackla liknande situationer när vi hamnar i dom.
Sammanfattningsvis är vi nöjda med stora delar av vårt spel under helgen. Självklart surt att inte få alla sex poäng som stod på spel. Vi vill tacka motståndarna, domare och publik för dessa två roliga matcher.
Nu tar vi nya tag med träning för att avsluta denna vecka med match hemma på söndag kl. 16:00 på Bromstens IP.
Kom och titta!
//Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera