Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blentarps BK P-07/08
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blentarps BK P-07/08.
P-07/08
Följ oss för uppdateringar
I lördags var vi maskotar åt herrlaget. Vi fick vara med i klubbvillan när Johan körde sin genomgång inför matchen. Sedan var barnen med i omklädningsrummet strax innan match när killarna körde den sista uppladdningen. Här blev våra barn också väldigt ”uppladdade” så att när dörrarna till omklädningsrummet öppnades rusade de ut och ställde sig i en klunga och vrålade ”Vi ska vinna!” och glömde helt att de skulle hålla spelarna i handen och gå ut på planen… Jag tror inte A-lagsspelarna var riktigt beredda på detta och fann sig nog inte tillräckligt snabbt för att hugga en unge i handen och gå ut…! Nåväl…
Under matchen var barnen bollkallar vilket de skötte närmast exemplariskt och efter matchen gratulerade de killarna till segern (4-2 mot LIGA 06) och hela A-laget tackade barnen med ”high five” och applåder i omklädningsrummet.
Det blev väl inte helt som vi planerat men vi hoppas att alla som var där hade kul ändå…!
Serielösa sammandrag
Som tidigare meddelats har vi i lag 07/08 följande 3 st. serielösa sammandrag i klassen P8 under våren 2015:
Söndagen 2015-05-03 i Blentarp
Söndagen 2015-05-17 i Rydsgård/Skivarp
Söndagen 2015-06-07 i Ystad
Vi har ju anmält två lag för att alla barn skall få så mycket speltid som möjligt. Om det skulle vara så olyckligt att vi inte får ihop tillräckligt många spelare för att kunna ställa upp med två lag vid något tillfälle, måste vi i god tid meddela arrangörsklubben så att de har möjlighet att genomföra en bra match-/ tidsplanering.
Vi saknar enligt våra noteringar besked från några av er om vilka sammandrag som ni kan respektive inte kan vara med i. (Det kan vara så att ni meddelat detta muntligen…, ni får i så fall ursäkta att vi missat det.)
Torsdagsträning
Nu på torsdag, 23/4, tränar vi uppe på A-planen på idrottsplatsen. Samma tid som förra torsdagen, klockan 18-19.
Valborgsmässoafton, dvs nästa torsdag den 30/4 har vi ingen träning.
Serielöst sammandrag i Blentarp den 3/5
Laget skall samlas på idrottsplatsen klockan 09:15.
Eftersom vi anordnar sammandraget i Blentarp faller det på vår lott att sköta allt praktiskt kring arrangemanget. Jag och Matts sköter allt som har med laget och fotbollen att göra. Ni föräldrar ansvarar för kiosk och korvgrillning, räkna ihop kassan samt hjälpa till med att städa och plocka undan på idrottsplatsen efteråt.
Korv, korvbröd samt allt till kiosken kommer att finnas inhandlat i förväg, det ni föräldrar skall se till är att grillen startas i god tid samt att den och kiosken är bemannad under hela sammandraget. (Första matchen startar 10:00 och sista matchen startar 13:30).
Vi kommer inte att skriva ihop någon bemanningslista eller dylikt utan vi förutsätter att ni föräldrar tillsammans kan komma överens om hur ni delar upp uppgifterna emellan er och att hjälps åt under dagen. Det är ett gemensamt ansvar att detta fungerar. Passa på att diskutera detta vid kommande träningar när ni träffas!
Vi ses!
/Tobbe & Matts
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera