Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bergnäsets AIK F17 Div 1 2025
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bergnäsets AIK F17 Div 1 2025.
F17 Div 1 2025
Följ oss för uppdateringar
Hej!
1-3 juli är det dags för vår övernattningscup i Lycksele. Vi kommer att åka dit med hela laget plus att vi får med oss Moa Byström, som spelat med oss tidigare. Superkul! Här kommer lite information, samt även en länk till cuphemsidan där ni själva kan läsa på om ni vill. Jag (Anna) kommer att försöka rapportera våra matcher via appen ”Min fotboll” för er som inte har möjlighet att följa med.
Vi kommer att samlas 07:00 på kansliet för gemensam avfärd i två minibussar. Tjejerna ska vara klädda i forbollskläder vid avfärd, med undantag fotbollsskor och benskydd. De behöver också ätit en ordentlig frukost samt ev. ha med sig något mellis att äta i bussen på vägen (ni vet bäst deras matbehov). Vi vill poängtera att vi inte tillåter snacks eller godis före och mellan matcherna under helgen, så fokus ligger på bra mat och mellis för att ge bästa förutsättning till ork under matcherna.
När vi kommer fram till Lycksele (beräknad restid c:a 3,5h) så checkar vi in och hinner förhoppningsvis lämna in våra saker på boendet annars blir det efter första matchen. Vi äter sedan lunch vid 11:15. Innan vi åker till första matchen som startar 13:00. Sedan styr vi på plats upp mellis och övriga måltider under helgen. Matsedeln hittar ni på cupens hemsida.
Vårt spelschema ligger utlagt i vår kalender på laget.se. Beroende på hur vi placerar oss i gruppen avgör vilken tid vi spelar slutspelsmatchen under söndagen och därmed vilken tid vi börjar bege oss hemåt, men senast 13:00 är matchstart. Vi kommer att packa ihop allt i skolan och städa innan vår match på söndagen och uppskattar ifall de föräldrar som finns på plats har möjlighet att komma och hjälpa till.
Ifall ni föräldrar kommer att följa med och kan ta ert barns packning i er bil underlättar det utrymmet i bussarna för resten av laget.
Viktigt också att ni alla pratar med era tjejer om vikten av att lyssna på ledarna och följa de regler och direktiv de får på plats!
Packlista:
Mindre väska att ha till och från matcher etc.
Matchtröja
Shorts (svarta)
2 par gröna matchsockar
Gröna BAIK-tröjan (om man har)
Fotbollskor
Benskydd/beskyddstejp
Vattenflaska
Fotboll
Uppblåsbar madrass (man kan inte ta med en vanlig i bussen pga utrymme)
Ett lakan att ha under madrassen (underlättar att den går sönder samt oönskade ljud mot golv)
Sovsäck alt. täcke och sängkläder
Kudde
Handduk
Duschgrejer
Ev. mediciner (informera oss ifall det behövs)
Solskyddsfaktor
Vätskeersättning (kan vara bra vid värmebölja)
Gympaskor
Tofflor
Badkläder
Regnkläder
Sovkläder
Underkläder
Övriga kläder att ha på kvällar/hemresa (överpacka inte)
Ev. pengar till eget köp av snacks/godis/glass/dricka på kväll och hemresa.
Tror nu att jag fått med det viktigaste. Har ni övriga frågor så tveka inte att höra av er på 070-5162424.
Lappland soccer cup 2022
Mvh Anna och övriga ledare
Vet ni på vilka planer matcherna är?
RapporteraRapportera
Tack till alla ledare för en fantastisk insats för våra barn på cupen i Lycksele. Barnen har haft jättekul och kämpat bra i värmen. Tillsammans gjorde ni det till en toppenhelg ⚽👍🙌💪
RapporteraRapportera