Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Åby/Tjureda IF Bandy Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Åby/Tjureda IF Bandy Herr A.
Bandy Herr A
Följ oss för uppdateringar
Bussen är i rullning på väg till Ale Arena i Göteborg för den första matchen i gruppspelet av Supercupen.
Ikväll klockan 19.00 går vi in i Supercupen. IFK Kungälv väntar i Ale Arena i Göteborg.
IFK Kungälv som i många förhandstips ses som en av de stora utmanarna till Örebro i seriens toppskikt blir en spännande utmaning för oss.
Kungälv har spelat två försäsongsmatcher hitills, förlust 5-3 mot Gripen/Trollhättan och förra helgen vinst mot LAIK med stabila 7-0.
Kungälv ett par spännande nyförvärv i Robin Karlsson från Gripen/Trollhättan och Lucas Widman från Sandvikens AIK. Dessutom har man fått behålla större delen av fjolårets trupp där namn som Patrik Sunnanängs och Lukas Persson sticker ut lite extra.
För Åbys del så kommer vi från en bra träningsvecka, lite sjukdom har härjat på vissa håll men det är inget vi lägger fokus på utan vi åker till Göteborg med ett spännande och slagkraftigt lag.
Fokus fölr vår del blir först och främst att sätta defensiven och sen ta det därifrån. Hårt jobb, fokus, mycket snack på isen och att vi hjälper varandra, och givetvis att vi ska ha roligt. Då ska vi ge Kungälv en rejäl match.
--------------------------------------------------------
Matchstart klockan 19.00
Oklart i skrivande stund om matchen kommer att sändas, Följa den på Elitrapport går som alltid att göra via denna LÄNK
| Träning | 1 jan, 16:00 |
| Träning | 2 jan, 16:00 |
| IFK Vänersborg (hemma) | 3 jan, 15:00 |
| Träning | 5 jan, 17:00 |
| Frillesås BK (hemma) | 6 jan, 15:00 |