Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Åby/Tjureda IF Bandy Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Åby/Tjureda IF Bandy Herr A.
Bandy Herr A
Följ oss för uppdateringar
Ett fightande, duktigt, effektivt hemmalag och ett temposvagt, fantasi- och koordinationslöst och ensidigt spelande Åby/Tjureda utgör bakgrund till segersifforna 10 – 2 (4 -1) till UNIK.
Vi skall akta oss väldigt noga för att inte lyfta fram UNIKs triumf. Gjorde det dessutom med sin ordinarie anfallstrio borta. Starkt!
Bra försvarsspel, förlusthålen vid 0 - 7, dagen innan mot NIF, hade lappats ihop mycket effektivt.
Vid halvtidsledning med 4 - 1 hade målen tillkommit på två hörnor, en spelad straff och en soloåkning. Hade en straff till som Juuso Tervonen räddade, följaktligen tillkom den före den spelade straffen.
På denna sida är självklart fokuset på ÅTIF. Men vi kan inte uppnå trovärdighet i vår text om vi inte också skriver när det inte är bra.
Vi kommer dock inte att leta upp om detta var vår största förlust i allsvenskan? Vi kanske får gå tillbaka till elitseriesäsongen 2019 - 2020 för att hitta motsvarande nivå.
Vid utomhusspel gick det att skylla på isen och vädret. Recoverhallen i Uppsala bjöd på idealiska förhållanden.
- I denna match sumpade vi att vi är ett lag, det är där vi har vår styrka. Vi har visat karaktär förr, nu skall vi komma tillbaka, säger Sergej In-Fa-Lin, tränare.
Går det att hitta en förklaring i statistiken?
Hörnor: UNIK, 5 - ÅTIF, 17
Frislag:UNIK, 14 - ÅTIF, 17
Utvisningar: UNIK, 30 - ÅTIF, 20
Skott: UNIK, 5 - ÅTIF, 14
Mål: UNIK, 10 - ÅTIF, 2
Bollinnehav: UNIK uppskattat 30 % - ÅTIF, 70 % under första halvlek, kanske tom 20 -80.
Är det feber på gång i truppen?
Då kommer kanske ÅTIF få hänvisa till förbundets covidgrupp. Vissa föreningar och ledare har svårt att lojalt finna sig i att vi befinner oss i en pandemi.
Sören Johansson
| Träning | 8 jan, 16:00 |
| Träning | 9 jan, 16:00 |
| Edsbyns IF Bandyförening (borta) | 9 jan, 19:00 |
| Träning | 12 jan, 17:00 |
| Träning | 13 jan, 16:00 |