Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Alkvetterns IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Alkvetterns IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
0-5 (0-2)
Laget
J. Karlsson
T. Wallin - A. Magnusson - R. Simonsson
D. Hallberg - J. Solberg - J. Finnström - J. Blomquist - N. Blomquist
F. Nässén - T. Karlsson
Avbytare: T. Åhling, M. Andersson och A. Blomquist
Mål
"5 0-1
"13 0-2
"57 0-3
"76 0-4
"89 0-5
1a halvlek
Det blev en olycklig start på denna match för AIK då gästerna redan efter fem minuter hittat nätmaskorna.
Man var inte alls på tårna inledningsvis och hade svårt att få igång passningsspelet och förlorade för mycket dueller på mittplan. Det blev också ännu tyngre då en BIK spelare från nästan halva plan skickar iväg en långboll på mål som letar sig in över Masken.
Men när uret tickat upp mot tjugo spelade minuter börjar AIK komma igång allt mer. Man tar över mitten och detta lägger grunden för att man tar över matchen. Man visar stundtals upp ett mycket bra passningsspel och är det lag som skapar dom riktigt heta målchanserna. Man har två bollar på mållinjen samt ytterligare några bra målchanser. BIK spelar väldigt mycket långbollar men AIK har då bättre koll på spelet och BIKs målchanser blir också lätträknade.
2a halvlek
AIK fortsätter på precis samma visa som under sista halvan på den första. Man vinner även nu mitten och har inledningsvis några riktigt vassa målchanser men lyckas inte häller nu överlista målvakten.
BIk spelar även nu mycket långbollar och det är en sådan som rinner igenom och BIK uttökar sin ledning.
Desto längre matchen lider desto tyngre ben och lungor börjar det bli i hos AIK spelarna. Att BIK då rinnger igenom och gör ytterligare två mål innan slutsignalen lyder är inget att säga någonting om.
Sammanfattning
Man visste att detta skulle bli en tuff match då Bråten tränar betydligt mer och är kännt för att vara ett löpstarkt lag. Men så länge man orkar är spelet helt jämnt men även stundtals fördel för AIK. Rulla bollen gör man lika bra men det är på uthålligheten man tryter.
Hela laget gör en riktigt bra kämpainsats och ingen viker ner sig. Johan B gör en enormt bra match på mittfältet och är kanske bäst på plan. Även lillebrorsan Nicke ska ha ett extra plus då han stundtals hade riktig lekstuga med BIK försvaret.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera