Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Askeröds IF Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Askeröds IF Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Vi tar pulsen på vår nye tränare Henrik efter frimånaden och inför lördagens Askecup!
1. Hur vill du summerar din första tid i klubben och hur frimånaden slutade?
- Första tiden i klubben har varit väldigt positiv, vi har hunnit med 7 träningsveckor efter avslutad säsong och där även hunnit spela två matcher där vi fick en hel del positiva svar. Frimånaden är jag överlag väldigt nöjd med. Givetvis har många valt att lämna vilket såklart inte är så positivt men samtidigt har vi ersatt de på ett väldigt bra sätt.
2. På lördag är det dags för Askecupen. Vad är dina tankar kring cupen och vilka förväntningar har du på våra 2 lag?
- Kul med cup först och främst! Jag har egentligen noll förväntningar. Jag hoppas grabbarna får många bra matcher och har jäkligt roligt under samtliga matcher sen får vi se hur långt vi tar oss.
3. Vad blir viktigast för dig? Prestationen eller resultaten för lagen?
- Vi vill som vanligt vinna alla matcher vi ställer upp i. Men jag ser mest framemot att se hur grabbarna löser spelet på mindre ytor och sina 1v1 situationer så en kombination av det.
4. Hur mycket eller lite, har vi egentligen tränat på futsal tränat inför cupen?
- Vi har inte tränat något futsal överhuvudtaget.
5. Någon av våra spelare du tycker vi skall ha ett extra öga på?
- Vi har ju ett par stycken som gjort några futsallandskamper, de tycker jag ni ska ha extra koll på.
6. Hur ser det ut efter cupen? När drar försäsongen igång för herrseniorerna?
- Vi startar igång vecka 3 och redan vecka 5 spelar vi första matchen mot Genarp, sen är de full fräs mot seriepremiären!
7. Till sist, något du vill hälsa våra medlemmar och trogna supportrar i föreningen?
- Då tar jag tillfället i akt att önska alla supportrar och medlemmar ett gott nytt år och hoppas att vi ses i Askeröd 2024!
| Träning | 12 maj, 18:30 |
| Klågerups GoIF (hemma) | 14 maj, 12:00 |
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Dalby GIF (borta) | 16 maj, 15:00 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera