Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Zenith Herr Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Zenith Herr Innebandy.
Herr Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Lördagseftermiddag och ny hemmamatch, denna gång mot IBK Alingsås som nyligen bytt tränare för att få till en förändring efter de förlorat tre raka matcher.
På andra sidan ett Zenith som ordnat 4 poäng de två sista matcherna och lyckats vända sin dåliga trend kom in på planen med ett härligt självförtroende.
Laget, som just nu är inne i ett åtta veckors program med stenhård disciplin på fys, kost och teambuilding, visar att man är på rätt väg och fortsätter man så här förtjänar man ett nytt kontrakt.
Väldigt rörande också att se hur laget med stort hjärta står upp för #21 Michael Jacobsson!
Så till matchen som till en början är en jämna historia, 2-2 efter första perioden men sedan är det de grönvita laget som ökar upp tempot och tar tag i taktpinnen, man drar iväg till 5-2 innan gästerna lyckas reducera till 5-3 14.09 in i andra perioden.
Men 17.04 är det matchens suveräna 4-målsskytt, Björn Lindqvist, som ökar på till 6-3.
I tredje perioden ökar Zenith på till 7-3 och sedan slår man av på tempot vilket gör att gästerna tar ikapp till 7-5 innan slutsignalen ljuder.
Slutsatsen får bli att vi gör en bra och stabil insats över 60 min, börjar lite trevande men ju längre matchen gick desto hungrigare blev vi.
Ett för kvällen bra anfallsspel men härlig finess som kunde blivit lite mer än 7 mål.
Försvarsspelet och målvaktsspelet var kanon ikväll.
Känns väldigt bra att poängen trillar in nu när laget ger det där extra.
Bilden: Matchens lirare blev Robban Kristersson i Zenith och Alexander Johansson i Alingsås
Nu laddar vi om mot Borås!
| Träning | 21 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Fotbollsskola 2019-2015 | 15 jun |
| Pluscamp 2011-2014 | 22 jun |
| Gothia Cup på Hovgårdsvallen | 12 jul, 08:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera