Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Zenith Herr Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Zenith Herr Innebandy.
Herr Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Lite i skymundan håller vårt utvecklingslag till i H2 Reserv, en bit från SSL. På tisdagskvällen var det match borta mot Myggenäs på ett vindpinat Tjörn.
Laget var förstärkt av idel profiler, från A-laget skymtades bl.a superstjärnan Fredric Clywersköld och terriern Michael Jonsson. Som att det inte räckte hade tre musketörer printats in på protokollet. Patrik Nyman, Ove Andersson och Conny Hansson-Ljung! Som krydda på anrättningen serverade vi Andreas Jillgart.
Själva matchen gick helt i våra färger, trots att vi bar blå västar;-). Från första tekning och 60 minuter framåt var det vi som dominerade. Adde visade farsan sin var skåpet skall stå med två vackra mål, Clywersköld gjorde precis som han ville, när han ville. Micke 08 gjorde mål! Flera gånger om dessutom.
Jesper Axelsson ville maska men åkte på två minuters utvisning, en annan buse kom att bli Patrik Nyman som med sitt högst humana uppträdande fick 2+10 (skulle varit M1 förra säsongen).
Vad gjorde han då? Jo, han sa f**tpass efter just en sådan. Han sa det tämligen lågt, till sig själv med ingen motståndare eller referent i direkt närhet.
Jag vill påstå att ordet, eller andra liknande sådana är mycket vanligt förekommande och en del av idrotten. Kanske inte alltid särskilt snyggt men när man blir besviken på sin egna prestation så kan det hända att man uttrycker sig med könsord.
Hade Patrik valt att säga något olämpligt ord till en motståndare eller domare så är en utvisning inget att säga om men i frustration till sig själv?
Jag kunde inte annat än skratta åt eländet, visst skall reglerna följas men ett uns känsla skadar inte. En av domarna frågade mig vad jag ansåg att han (Patrik) skulle få för straff. Inget alls svarade jag varpå domaren var en synapskoppling ifrån att ge även mig 2+10 för protest mot domslut;-).
Efter matchen kallade en av pipmännen till sig mig för att diskutera. Jag laddade med idel kritik men avväpnades effektivt... Domaren sa: Ni får ursäkta mig idag, jag underpresterade och ber om ursäkt för det.
Jag är imponerad!
Samma sak kan jag tyvärr inte säga om Myggenäs. Hade vi inte varit vakna så hade flera spelare i värsta fall fått linka ut med allvarliga skador. Bedrövligt, men så slutade föreställningen 3-14.
I och med segern så har reservlaget samma poäng som ledande Landvetter med en match mindre spelad. Redan på söndag (kl. 18.30 den 24/2) spelar vi borta mot tredjeplacerade Ale, vinst där och serieledningen är vår!
//Selindh.
| Träning | 21 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Fotbollsskola 2019-2015 | 15 jun |
| Pluscamp 2011-2014 | 22 jun |
| Gothia Cup på Hovgårdsvallen | 12 jul, 08:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera