Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Zenith Herr Innebandy
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Zenith Herr Innebandy.
Herr Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är det dags för vårt kära Zenith att gå in i årets seriesystem, denna gång i division 4!
Premiärmotståndaren är nykomlingarna Mölndals IBF som ifjol vann division 6B på ett storartat sätt, hela 13 poäng bättre än tvåan, FBC Lerum och med ett imponerande målsnitt, 6,9 mål/match. Mölndal har inlett division 4 med en knapp förlust mot IBK Göteborg, matchen slutade 5-6 efter ett tidigt 0-3 underläge.
Vad är de då för lag som de grönvita kommer ställa upp med?
- Definitivt inte det laget som spelade ifjol. Med nya spelare och en stark försäsong bakom oss är de grönvita bröder fyllda med revanschlust och motivation. Första matchen i serien är alltid svår, oavsett motstånd.
Känslan är att först efter alla lag mött varandra en gång så kommer man kunna se några tendenser om hur utgången blir, tills dess kommer Division 4 vara ett getingbo!
Kom och visa DITT stöd imorgon 3/10! Matchstart 16:30 i Björlandahallen! Vi kommer göra allt för att ta 3 viktiga poäng, missa inte det!
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Fotbollsskola 2019-2015 | 15 jun |
| Pluscamp 2011-2014 | 22 jun |
| Gothia Cup på Hovgårdsvallen | 12 jul, 08:00 |
| EFC Elite Camp | 12 aug, 08:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera