Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Yxhults IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Yxhults IK.
Yxhults IK
Följ oss för uppdateringar
Mikael Jinneskog har spelat in en ny låt till Yxhults IK som nu släppts. Foto: Anders BjörkMikael Jinneskog har spelat in en ny låt till Yxhults IK som nu släppts. Foto: Anders Björk
Kumlaklubben Yxhults IK har fått sin egen låt. Den heter "När jag ser Yxhult" och är gjord av Mikael Jinneskog som även gjort låtar till ÖSK och Örebro Hockey. - Jag tycker den blev jäkligt bra, säger Mikael.
?Mannen som skrivit texten till låten och även sjunger själv är Mikael Jinneskog. Han bor i Örebro och har tidigare bland annat gjort låtar åt både ÖSK och Örebro Hockey. Och nu alltså åt Kumlaklubben Yxhults IK från Hällabrottet.
“En hyllning till mindre klubbar”
Mikael jobbar som lärare och har en kollega som heter Henrik Bergwall som råkar vara ungdomstränare i Yxhult och engagerad i klubben.
- Han har tjatat en tid på mig att jag ska spela in en låt till Yxhult och till slut blev det så. Jag är själv uppväxt i Småland och spelade fotboll i en klubb vid en mindre ort så jag kan relatera till Yxhult, säger Mikael Jinneskog.
Mikael och Henrik tar en kopp kaffe på Yxhults eget San SiroMikael och Henrik tar en kopp kaffe på Yxhults eget San Siro
Låten går under namnet “När jag ser Yxhult”.
- Det jag framförallt hade i bakhuvudet var hur jag ville att en låt om min egen lilla moderklubb Eksjönäs IF skulle låta. Det är en hyllning till det lilla. Låten är lite melankolisk, men jag tycker den blev jävligt bra, säger Mikael.
Handlar om att fånga kärleken
Mikael har gjort allting själv. Han har skrivit texten. Han sjunger. Och han spelar även de instrument som hörs, vilka lades på i efterhand.
- Det som är skönt när man spelar in så kallade idrottslåtar är att det finns en så tydlig mottagare. Det handlar om att fånga kärleken som människor känner till en viss klubb, det är inga krusiduller.
"På en sån här har man suttit några gånger", skojar Mikael.
?Låten släpptes under fredagen på Spotify och det är bara att skriva “Yxhult” eller “När jag ser Yxhult” i sökrutan så kan ni lyssna.
Yxhult avancerade ifjol upp till Division 2 för första gången i klubbens historia och premiären blir ett derby mot IFK Kumla den 27 mars.
P2014-15 Träning | 4 jun, 17:30 |
P-12 Träning | 4 jun, 17:30 |
P-16 Träning | 4 jun, 18:00 |
A-lag Herrar GIH Örebro IF (borta) | 4 jun, 19:00 |
F 09-10 Karlslunds IF FK - Yxhults IK | 4 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera