Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ystads Schacksällskap
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ystads Schacksällskap.
Ystads Schacksällskap
Följ oss för uppdateringar
Sommaren går mot sitt slut, det är redan augusti och höstens schacksäsong har startat för några av klubbens medlemmar då Cellavision Cup, Lund, gått av stapeln.
Det är andra året i rad Lund arrangerar en tävling som ingår i den Sveriges schackförbunds Grand Prix serie. Vilka de andra tävlingarna är kan man se på Sveriges schackförbunds hemsida.
I somras var det några som valde att spela SM i Uppsala, de inblandade har enligt uppgift i alla fall varit nöjda med resultatet.
Undertecknad avstod spel och därmed finns det inte heller så mycket att skriva om nämnda tävling.
Vi hoppar istället vidare till Helgen 5-7 augusti. Tävlingen i Lund var riktigt välbesökt.
Arrangörerna räknade in hela 208 deltagare i huvudtävlingen samt 50 stycken i lilla tävlingen för spelare med max 1600 i ranking.
8 ronder skulle spelas, 4 snabbschack och 4 långtidspartier. Eftersom nu båda varianterna elo räknas, kan man bruka allvar i båda formerna.
Stig- Lennart, Christer L samt David spelade i Cellavision chess Cup och Stein spelade i den lilla tävlingen.
Inte helt oväntat tog Stein flest poäng av oss. Med sina 5.5 av 8 och en 6:e plats i lilla tävlingen tog han hem sin rankinggrupp!
I huvudtävlingen Tog Stig Lennart 2 poäng, Christer 1 poäng, och undertecknad lyckades nå 4.5 poäng samt seger i rankinggruppen. Det är godkända resultat i den hårda konkurrensen. För fullständig resultat hänvisas till Cellavission Chess Cup" target="_blank">Cellavision Chess Cup
Nästa tävling i Grand – Prix serien blir Västerås i september. Men innan dess är det snabbschackstävling i Svaneke på Bornholm. Brukar vara ett välbesökt arrangemang av oss i Ystad.
Vill man vara med, så bokar man in Söndagen den 21:e augusti i sin kalender. Annars är det öppet från och med på torsdag på schackklubben .Juniorerna startar inte än på ett par veckor.
Väl mött!
//David
| Träning | 21 maj, 17:00 |
| Styrelsemöte | 21 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 17:00 |
| KM | 28 maj, 18:00 |
| Årsmöte | 4 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera