Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ystads Schacksällskap
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ystads Schacksällskap.
Ystads Schacksällskap
Följ oss för uppdateringar
Det var match i söndags, och både första och andralaget tog sig till Bara för att där spela schack.
Schackmässigt gick det bra. Förstalaget med nästan ordinarie lag gjorde jobbet mot ett svagt hemmalag. segersiffrorna skrevs till 6.5-1.5. Nu ligger faktiskt Ystads SS på 2:a plats, med två ronder kvar att spela.
Vi har kvar att möta tabelljumbon och sen i sista matchen stundar en ren seriefinal mot Oves SK. Vi ska BARA vinna den matchen, så ses vi i division 1 nästa säsong! Då kan vi nog också räkna in svenska dagbladets BRAGDGULD som premie!
Allt kan hända, bollen är rund... hmm... dålig liknelse.
Däremot var det ingen angenäm upplevelse alls, lika lite som för precis ett år sedan. Bara måste försöka hitta en ny spelplats. Det fungerar inte att spela schack i en miljö där det basuneras ut hög dansmusik och där det skriks och har sig på andra sidan väggen. Dessutom är spellokalen visserligen väl konditionerad.... men det är då inte varm luft som cirkulerar i lokalen.. brrr... Här följer en liten dikt (jag har inte skrivit den, bara modifierat den).
Snön knarrar- en vinterdikt
Snön knarrar under mina skor
och jag är kall i mitt sinne
det var den dagen vi svor
på att sitta inne
Så ut vi alla gick
för att gå en liten sväng
men en kall chock vi fick
ja alla längtade tillbaka till sin säng
Vi höll dock ut
en kall dag som denna
men nu är kylan slut
för det är varmt här hemma
Andralaget tvingades lämna walk over på sista bord.. så gjorde även Baras andralag. matchen slutade med säker seger för Bara II.
| Träning | 21 maj, 17:00 |
| Styrelsemöte | 21 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 17:00 |
| KM | 28 maj, 18:00 |
| Årsmöte | 4 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera