Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ysby BK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ysby BK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Under säsongen 2015 charmade Harry Bolmgren hela södra Halland med sitt luriga, aviga och fyndiga spel på högeryttern i Ysbys elva. Den gänglige och mycket talangfulle mittfältaren spåddes en lysande framtid och ryktades tidigt till AIK:s ungdomsorganisation när olyckan var framme. I en bortamatch i Halmstad kom Bolmgren fel i en närkamp och hela knäet flyttade sig våldsamt till en ytterst onaturlig position.
Skadan kom olägligt och var en tragedi för Bolmgren som vid skadetillfället precis återhämtat sig från ett fall från en tjur med tillhörande hjärnskakning. Nu två år och sexton knäoperationer senare verkar Bolmgren junior på vara på väg mot comeback.
Bolmgren med smeknamnet Bläckfisk kommenterar sin stundande återkomst såhär inför ett fåtal journalister på Munkavallen; "Det har aldrig varit någon tvekan egentligen. Jag har hela tiden velat komma tillbaka och nu - äntligen - känner jag att kroppen håller. Det har varit mängder med rehab. Knäböj på Bali, operation i Norge, ytterligare operationer i USA och nu till sist tillbaka till Ysbys gröna matta".
Vad kan du bidra med?
"Jag kommer ta det lugnt. Jag känner ingen tidspress men om knäet håller och kondisen kommer ifatt så hoppas jag kunna bidra igen. The sky is the limit".
Vilka förhoppningar har du?
"Först och främst att spelarfruarna är välkomna på våra fester (jag är singel) men också att comebacken går bra. Jag har verkligen längtat!
Vi önskar Bläckfisk varmt välkommen tillbaka i Ysby BK!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera