Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Yxhults IK P-12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Yxhults IK P-12.
P-12
Följ oss för uppdateringar
I ett väldigt blåsigt Hallsberg har vi idag avklarat Transtenscupen och vilken härlig cup det blev! Våra tre lag har tillsammans spelat 12 matcher - några blev vinster, andra blev förluster men gemensamt för alla matcher är ändå att det finns saker att lära sig från dem. Precis som det ska vara! Vår upplevelse är att vi har haft glada och motiverade barn som har peppat och stöttat varandra på exakt det sätt som vi hela tiden arbetar för. Om ni eller ert barn har en annan upplevelse får ni gärna höra av er.
Det finns något väldigt fint med att se gemenskapen på bänken och på planen - oavsett vilket lag som vinner matchen. För vem som vinner är inte viktigt för oss utan vi vill se glädjen hos barnen, vi vill se dem utvecklas och vi vill se dem våga ta plats.
Tusen tack till er vuxna som idag har hejat och stöttat! Ni är guld värda!
En önskan för framtiden från oss ledare är att ni som har feedback tar den direkt med oss istället för att diskutera det med andra lag. Det skapar en negativ känsla runt vårt härliga lag och våra grabbar förtjänar så mycket bättre.
Tack igen och nu laddar vi för en härlig säsong tillsammans!
//Ledarna
| FC Assyriska (hemma) | 17 maj, 17:00 |
| Träning | 18 maj, 17:30 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| Träning | 22 maj, 17:30 |
| Örebro SK FK 2 Vit (borta) | 23 maj, 11:00 |