Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Waggeryds IK WaggerydsIK Utvecklingslag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Waggeryds IK WaggerydsIK Utvecklingslag.
WaggerydsIK Utvecklingslag
Följ oss för uppdateringar
Snöpligt, Snöpligt!
Bodafors gästade Vaggeryd på söndagen som bjöd på soligt och fint väder men en hel del blåsiga vindar.
Första halvlek hade hemmalaget medvind och den hade vi stor nytta av. Vi förde spelet och skapade ett flertal bra lägen som vi inte utnyttjade fullt ut. Två pytsar i första halvlek kunde varit någon till.
Halvlek 2-1.
Andra halvlek fick gästerna vinden i ryggen och dom tog också successivt över kommandot även om WIK började även andra halvlek bra.
Mycket kamp från båda hållen och det såg länge ut som om lagen skulle dela på poängen. Ödet ville dock annorlunda.
Med matchens sista spark avgör Bodafors matchen efter att hemmakillarna inte fått undan bollen i det egna straffområdet.
Tungt!
Kontentan är ändå att vi gör en habil match där många gör bra insatser. En match är dock aldrig slut förrän domaren blåser i pipan och det gäller att orka hela vägen.
Vi bryter ihop en kort stund och tar nya tag till veckan som kommer då vi spelar mot Aneby/ Bälaryd borta.
Slutresultat.
WIK - Bodafors 2-3
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera