Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om VÄDDÖ IF Ledargrupp
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från VÄDDÖ IF Ledargrupp.
Ledargrupp
Följ oss för uppdateringar
Stort tack till alla som var med på måndagens träff!
Och ett extra varmt tack till Linus och ICA Väddö för de goda julskinksmackorna, glöggen och allt som gjorde kvällen så mysig.
Vad handlade föreläsningen om?
Vi fick en inspirerande genomgång av Frölunda Hockeys utvecklingsarbete, som bygger på boken ”Så vinner vi igen” av Patrik Brenning. Boken sammanfattar på ett enkelt sätt vad både elit- och breddföreningar gör bra – och vad forskningen säger att de egentligen borde göra.
Frölunda har använt insikterna som grund för att sätta nya mål och skapa en tydligare riktning för hela sin förening. Deras arbete är så lyckat att RF SISU nu lyfter fram det som ett gott exempel.
Den 31 januari i Uppsala får vi dessutom höra två personer ur Frölundas styrelse berätta om processen direkt. Här är länken till inbjudan för dig som vill hänga på:
Föreläsning & Paneldebatt Frölunda Hockey
Våra viktigaste lärdomar från kvällen
Här är några punkter som lyftes efter lite gruppsamtal av oss som var där samt annan fortsatt information.
”Kompisidrott” – hur kan vi göra det enklare för barn och unga att ta med en kompis?
Mer spontanidrott – exempelvis öppen fotbollsplan eller fler tillfällen för fri aktivitet.
Gör varandra bättre – alla ska känna att de får vara med och bidra.
Låg medlemsavgift – betala för en sport, men få möjlighet att vara med i två.
Multisport – samarbeta mer mellan sektionerna och dela resurser smartare.
Tydligare föräldrakontakt – skapa stolthet över föreningen och tydliga förväntningar.
Rekrytering via skolor – hur når vi fler barn och unga direkt i skolmiljön?
Träningsnärvaro och matchspel – något att fundera vidare på, både utifrån forskning och våra egna värderingar.
Hur går vi vidare?
Kimmo och Helen kommer leda arbetet med att läsa boken, plocka ut de viktigaste delarna och fundera över hur vi kan anpassa dem till vår verksamhet. För att det ska bli riktigt bra behöver vi allas engagemang och idéer.
Föreningen har tio exemplar av boken som kan lånas runt – och jag har ett extra om någon vill börja direkt, så bara hojta till !
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera