Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vretstorps IF Senior Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vretstorps IF Senior Herrar.
Senior Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det var en något kylig och blöt tisdagskväll på Hagavallen i Åbytorp när Kumla slogs tillbaka med uddamålet inprickat av Timmy Lundberg i matchens 37:e minut. Den första halvleken bjöd på mycket underhållande spel och fina kombinationer men framförallt höll vi i bollen på ett kontrollerat sätt utan att förivra oss i uppspelen. Det började redan i den 1:a minuten, direkt efter avspark rullade vi runt bollen och över på vänstersidan. Via Jesper Sundblad, Erik Falkenström och Erik Nilsson letade sig bollen fram till Gustav Larsson som fick på en skön träff i stolpen och Björn Rosén var nära att sätta returen. Självförtroendet var kvar från de senare matcherna och spelet flöt på bra. Vi skapade många fina chanser i den första halvleken och det skulle komma ett ledningsmål. Ett liknande anfall som det med stolpskottet, fast på högerkanten, resulterade i mål då Daniel Rogich spelade upp bollen till Marcus Kentää som fördelade ut på Björn Rosén som efter några finter fick fram bollen till Erik Nilsson i skottsektorn. Nilsson förlängde i djupet till Timmy Lundberg som klippte till med vänstern upp i målvaktens högra kryss, otagbart!
Andra halvlek blir ett ställningskrig då vi säkrar upp spelet genom att inte ta några risker och se till att vinna andra-bollar framför backlinjen. Kumla bjuds inte på något och skapar endast ett par halvchanser som ganska enkelt plockas av vår mycket stabile "Mr Zero" (Andreas Lundberg) i mål. "Han avvisar skott som om det vore riktigt fula tjejer på krogen", hördes av en mörk och något rökig röst i spelargången efter matchen. Och det är givetvis många som är imponerade av det trygga försvarsspelet med Andreas Lundberg, Mattias Larsson och Douglas Edström i spetsen. Douglas var en av matchen stora behållningar med sitt aggresiva och följsamma försvarsspel där det inte kan vara roligt att "spela i kedjan" i motståndarlaget.
Värt att nämna är att Jesper Sundblad verkar ha hittat formen och självförtroende igen efter en enastående match både offensivt och defensivt. Han avverkade 3-4 högeryttrar som troligtvis lägger skorna på hyllan och följde även med fint i offensiven. Han hade ett par fina skottförsök och ett mål i nästa match hänger i luften. Även Björn Rosén och Marcus Kentää bör nämnas då de spelade mycket bra och verkligen visade laget att det är värt att ta löpningar för att få bollen och vinna matcher. Sist men inte minst ska inhoppande högebacken Daniel Rogich ha beröm för sitt fina inhopp då Kristian Lydebrant tvingades bryta för skada. Självförtroendet hänger i sedan ett antal fina insatser i andralaget, bla 3 mål senast.
Laguppställning:
Andreas Lundberg--Kristian Lydebrant, Douglas Edström, Mattias Larsson, Jesper Sundblad--Gustav Larsson, Erik Nilsson--Björn Rosén, Marcus Kentää, Erik Falkenström--Timmy Lundberg.
Avb: Daniel Rogich (in 25 K.L), Filip Rogich (in 75 E.F), Jonas Nylin (in 80 T.L), Andreas Österlund.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera