Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vreta IF P-09
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vreta IF P-09.
P-09
Följ oss för uppdateringar
Trotts minusgrader och snö så börjar en ny fotbollssäsong sakta men säkert närma sig.
Vi är ju precis som förra året en ganska liten trupp.
Vi hade ju i slutet av förra säsongen meddelat att vi skulle fortsätta att samarbeta med Hagbys 08:or, tyvärr så kommer det inte bli något samarbete med dem då laget är nerlagt.
Så därför har vi tränare haft en diskussion med IK Fyris om ett liknande samarbete som vi hade med Hagby förra året.
Då både vi och IK Fyris är intresserade av att samarbeta så har vi tagit beslutet att köra på detta under denna säsong.
Vi kommer därför ha 2 kombinationslag i seriespelet, ett på medelnivå och ett på grund nivå. Vi i Vreta kommer vara ansvariga för laget på medelnivån.
Kan nämnas att medelnivån kommer vara betydligt svårare i år då många lag från avancerad flyttat ner till medel och många lag från medel gått ner till grund, numera spelar de flesta lagen på grundnivå, så årets medelserie kommer bli rejält tuff.
Vi kommer även att köra gemensamma träningar med IK Fyris vilket innebär att vi kommer lägga in IK Fyris träningar i vår kalender också. Vill man så får man alltså möjligheten till ganska många träningar framöver. Fyris kommer precis som oss att köra alla träningar på Stenhagens IP.
Vi vill samtidigt passa på och välkomna lite nya spelare, som valt att ansluta till vårt lag. Flera av Hagbys 09:e killar som spelade i deras 08:a lag, har valt att spela med oss denna säsong vilket vi tycker ska bli väldigt roligt då dessa spelade en hel del med vårt lag redan förra säsong.
Redan till helgen blir det en första match då SK Iron hört av sig med inbjudan till träningsmatch i Bälinge.
Välkomna till säsongen 2023 med Vreta IF P-09.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera