Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Virestads IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Virestads IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
I årets första träningsmatch blev det seger mot seriekollegan Kånna med 5-1. De gröna tog tag i taktpinnen direkt och det var bud på mål redan i första anfallet. Målen lät dock inte vänta på sig så länge. Med bra aggressivitet och fina kombinationer kunde VIF göra fem mål innan första halvlek var slut. Eldin stod för två mål med Edin, Abbas och David gjorde varsitt.
I andra halvlek tappade VIF lite av löpviljan och spelet jämnades ut. Kånna reducerade efter en frispark och hade läge att krypa ytterliggare närmare på straff men Josef i målet räddade. Den sista delen av matchen kontrollerade Virestad och slutresultatet skrevs till 5-1.
Josef gjorde en stabil insats i målet tillsammans med backlinjen. På mittfältet gjorde Kim och Elias en strålande match. Framåt var Edin, David, Abbas och Eldin ständigt på språng och positivt att alla kom i målprotokollet.
/Martin
| Urshults IF (hemma) | 13 maj, 19:00 |
| Guddarps IF (borta) | 17 maj, 17:00 |
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Träning | 20 maj, 18:30 |
| Strömsnäsbruks IF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera