Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Virestads IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Virestads IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vi åkte till Konga för match i onsdags men tankarna måste varit på Sweden Rock,Studenten eller något helt annat än de närmsta 90 minuterna. Matchen börjar och vi blir tillbakapresade rejält av hemmalaget och det dröjer inte lång tid innan snacket mer eller mindre är skäll på allt och alla. Visst det är väl befogat men visar på dålig moral,men allt var dåligt i första halvlek och inget av vad vi sagt innan levde vi upp till eller gjorde. Deras första mål kommer i halvlekens sista minut när siste Virestadspelaren bestämmer sig för att dribbla framrusande Konga forwarden,den femman gick inte hem utan forwarden tar bollen och prickskjuter in bollen från 35 meter över en chanslös målvakt.Snyggt av han och bedrövligt att bjuda på chansen oavsett om han aldrig kommer göra ett liknande mål igen.
I halvlek för vi en utskällning och har ett snack om vad som ska ändras, vi börjar andra halvleken bättre än första och allt annat hade ju näst intill varit omöjligt. Tyvärr står de emot den magiska kvarten av Virestad tryck och när de gör tvåan känns det tungt. Trean kommer även och Konga vinner matchen helt rättvist. Efter matchen i bussen hem känns förlusten bortglömd från många håll och kanter och jag reagerade på en kommentar jag snappade upp,en Virestad spelare säger att i en veckas tid har han gått och trott vi skulle vinna med 5-0. Underskattning och en usel prestation lade grunden till nederlaget.
Hoppas vi blir minst 20 på träningen ikväll i alla fall.
Alex
| Guddarps IF (borta) | 17 maj, 17:00 |
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Träning | 20 maj, 18:30 |
| Strömsnäsbruks IF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| HL21 (9-m) (hemma) | 24 maj, 00:00 |
13 maj, 19:00 Kvarnavallen 1, Virestad
10 maj, 17:00 Kvarnavallen 1, Virestad
9 maj, 16:00 Åvallen 1, Hallaryd
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera