Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vimmerby IBK P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vimmerby IBK P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Då var den igång, andra halvan av säsongen!
Precis som i första halvans premiär ställdes vi mot HMIS, och precis som då gick vi segrande ur bataljen även denna gång, dock med lite mindre siffror än då. 5 – 12 lyste vackert och värmande i en något kylslagen Furulundshall.
Vi visste att det inte skulle bli samma målkalas som i premiären då hemmalaget har spelat upp sig och fyllt på med några riktigt duktiga killar. Grejen är att duktiga killar, det har även vi i VIBK!
Hela laget ska ha beröm för sin insats då grabbarna följer våra direktiv till punkt och pricka.
Redan i första bytet spräcker vi nollan genom Olle E, en kamp han vinner bakom motståndarmålet genom att sätta press på försvararen, sno bollen och trycka in bollen vid första stolpen. 0 – 2 kommer när klockan tickar upp mot åtta minuter och det är Algot som fixar sitt första nätrassel för dagen, snyggt assisterad av Axel. En minut från pausvila hittar hemmalaget en reducering genom duktiga #3. 1 – 2 efter 15 spelade minuter.
Period två hinner knappt börja innan det är kvitterat, återigen är det hemmalagets bästa spelare #3 som rundar vårat lite för stillastående försvar och vispar in bollen bakom Otis mål.
Man kan tror att detta ger energi till hemmalaget, men icke! Det är istället vi som höjer både tempo på boll och ben, vi gör åtta raka baljor genom Algot x4, Hjalmar x2, Ludde & Axel. Assister från Hjalmar, Elliot, Olle E, Axel & Algot. 3 – 10 efter 30 minuter.
Sista femton blir inte en lika målglad tillställning, utan den fördelas på två mål vardera för lagen.
Det är Arvid & Elliot som målar för oss, assister från Hjalmar & Elliot.
Slutresultat 5 – 12.
Summering: Vi gör återigen en stabil insats och det är egentligen inget snack om saken.
Men vi måste nämna grabbarna i försvaret som gör allt lite lättare för Otis i målet. Otto, Petter, Didrik, Melvin och Ludde som enligt mig gör bästa matchen för säsongen. Fortsätt så grabbar!
Nästa helg (lördag) kommer Vetlanda IBF på besök, välkomna att stötta oss.
10.00 drar vi gång!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera