Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vika IF Fotboll A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vika IF Fotboll A-lag.
Fotboll A-lag
Följ oss för uppdateringar
Den officiella publiksiffran var 95 personer. Avrundar vi lite snällt uppåt så låter det bättre att säga att över 100 åskådare var på plats på Vikavallen i måndags kväll när Hälsinggårdens AIK gästade för match i division 7 Östra Dalarna.
Hemmapremiären kunde inte ha slutat bättre. Efter underläge 0-1 i paus så vände Vika på steken i den andra halvleken genom tre mål. Tobias Lindgren kvitterade med ett mycket välplacerat avslut i matchens 51:a minut och fastställde sedan slutresultatet med dryga fem minuter kvar. Där emellan hade Max Hahnelind fixat Vikaledning med 2-1 och det var ett belåtet hemmalag som därmed kunde räkna hem årets första trepoängare.
Eftersom nästa veckas motstånd Horndal har kastat in handduken i div.7-serien så har Vikagänget nu spelledigt fram till måndag den 25 maj. Även då är det Vikavallen som bjuder in till spel. Fors IK står för motståndet och vi fyller på kioskförrådet och håller tummar för en solig kväll med sisådär 20 grader - då kan vi väl räkna in över 100 personer utan att snygga till siffrorna? Välkomna!
Matchfakta:
0-1 26 min Isak Holmgren Strand.
1-1 51 min Tobias Lindgren.
2-1 82 min Max Hahnelind.
3-1 84 min Tobias Lindgren.
Domare: Daniel Larsson.
Publik: 95 personer.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera