Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Venestad IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Venestad IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Söndag em & pulsen har gått ner. Tror det är en hel hög med Venestadare" som känner av gårdagen nu. Vissa med trötta ben & ännu fler med brinnande värk i skallen ( hoppas ni hade kul )
Ett fotbollsår med höga berg &.. Nä det blev fel.
Ett fotbollsår med låga kullar & djupa dalar känns som en bättre beskrivning av säsongen som tog slut igår. Men som den tog slut. En helt vansinnig match som höll på att ge både mej & den för dagen smått fantastiska publiken både hjärtstopp, magsår & en släng av ebola.
JP ger oss ledningen med sitt för året första mål med fötterna, & vilket jävla mål det var, PANG upp i krysset efter 15min. Smakstart.
Men Venestad modell 2012 kladdar till det helt i onödan för jag vet inte vilken gång i ordningen. Vilket innebär 1-1.
Vi krigar på bra & gör välförtjänt 2-1. Görs av Snoge som var bäst på plan i förstahalvlek.
Sen börjar en halvlek modell värre.
E väl ca 25 min kvar av matchen när dom lyckas göra 2-2. Då känns det som en fruktansvärd jätte de luxe fede bajsmacka i ett par sekunder. Blev ju inte bättre av att Snoge va tvungen att ge upp pga ett köttsår på hälen som inte såg ut som en Baywatch brud direkt. Men gott om tid kvar & motståndarna börjar kännas trötta. Så gick ner på 3 backar direkt. Malte flyttades upp på Andrés plats, Andre gick upp som en tredje anfallare samt att Jeppe byttes in på Snoges plats.
Med ca 15-20? min kvar lassar JP in ännu ett mål med fötterna, 3-2 & liket lever igen. Efter de målet känns det som att hela Glemmingebro går in i den berömda Görgen Brink väggen. Men bollen vill inte in i mål alla gånger, eller vad säger ni Malte/Forsell?
Med 7min kvar slår Forsell ett lysande inlägg mot bortre stolpen. & hur man kan hänga i luften 20 sekunder när man lyft ca 8cm från marken får ses som ett mirakel eller kanske rent av ett ufo. Men André gjorde precis detta & nickar in boll jävlen snyggt som Figges skägg till 4-2.
När matchen äntligen blåses av kommer det bästa med hela detta fotbollsåret. Äkta glädje från både spelare & publik. Tyckte mej nästan se lite glädjetårar i Centrums ögon.
Där & då kände jag att fan, detta va värt allt jobb man lagt ner & alla timmar i telefonen & alla andra problem under året kändes som bortblåsta!
VENESTAD I DIV6 2013 KÄNNS BETONG!
/ Pära
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera