Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vendelsö Bowlingklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vendelsö Bowlingklubb.
Vendelsö Bowlingklubb
Följ oss för uppdateringar
Innan onsdagsträningen idag den 11/10 så hade vi vårt andra månadsmöte för säsongen och här är en kort summering.
Ekonomin och Skinkslaget.
Vår Kassör Bengt Lindberg berättade att vår ekonomi ser ok ut men ville passa på att påminna om att det börjar bli dags att planera och boka upp vår interna jultävling "Skinkslaget", Kjelle och Joakim E. kommer att prata ihop sig och planera tillställningen inom kort för att sedan komma med mer information om när och hur anmälan och tävlingen kommer gå till.
Oljeprofilen.
Grane ställde en allmän fråga runt hur våra medlemmar trivs med vår nya hemmaprofil och fick lite blandat svar. Felra medlemmar påpekade att hittills har hösten vart ganska varm och fuktig vilket påverkar alla oljeprofiler vilken även kan ses på matcheresultat i alla lag och ligor. Vi kommer köra vidare på profilen minst fram till årsskiftet för att ge profilen (Gateway Arch) och oss spelare en ärlig chans så får vi återkomma med samma fråga igen vid senare tillfälle.
Matchen mot S:t Eriks samt en klubbmiddag
Matchen mot S:t Eriks som skulle ha inlett A-lagets säsong har nu fastställts till lördagen den 18/11. Det innebär att det kommer spelas 3 stycken hemmamatcher den dagen. Först spelar F-laget en match och sedan kommer A-laget spela två matcher. Det tycker vi är ett bra tillfälle för lite samkväm i kllubben och därför kommer det inom kort ut en intresseanmälan för en klubbmiddag för våra medlemmar och deras respektiva (alt. vänner och övrig familj). Då detta behöver beställas vill vi genomföra en intresseanmälan så vi veta ungefär hur många personer det kan tänkas gälla.
Att tänka på vid matcher.
En av våra nyare medlemmar ställde en fråga angående vad som gäller vid match angående klädsel och eventuellt annat man behöver veta. Det som gäller på match när det gäller just klädsel är enligt Blå boken enhetlig klädsel, dvs matchtröja och svarta byxor (chinos/slacks snarare än mjukisbyxor), shorts är ok om hela laget har det, huvudbonad såsom keps är i normala fall inte tilllåtet. Man kan dock fråga andra laget innan matchstart om det är ok med avvikande klädsel så som shorts och keps, men man behöver vara beredd på att det säger nej och rätta sig efter det. (ta med långbyxor om de skulle säga nej, ta av kepsen etc.)
På frågan om det finns mer att tänka på så är en regel som många kanske inte känner till att man inte får ändra ytan på sina klot under en pågående match, det inkluderar rengöring av kloten. Det är extra viktigt att tänka på som reserv (9:a) då eventuella klot man rengör inte sedan får användas om man blir inbytt. Därför bör man endast rengöra sina klot efter matchen är över, eller innan en match startar.
Dessa frågor och liknande var precis sådant som vi hoppades på när det här med månadsmöte togs upp som idé och dessa tas tacksamt emot. Nästa planerade månadsmöte är på onsdagen den 1/11.
Vid tangenterna
Ulf Dinnetz
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera