Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vedums AIS Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vedums AIS Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Det blev delad pott igår hemma mot Åsaka efter en bra insats där vi är väldigt nära att avgöra i slutet.
Tycker att vi är betydligt stabilare bakåt och hanterar de långa bollarna som kommer emot oss på ett bättre och tryggare sätt.
Har pratat om att få bort den där oron och rädslan som kan infinna sig när man har lite bekymmer med vissa situationer och så.
Med tanke på att vi fick hålla nollan så är förhoppningen att vi kan ta med oss lite självförtroende och en ökad stabilitet och lugn i de bakre leden.
Tycker att backlinjen med Hebbe Ali Ivan och Meisam tillsammans med Robin i mål ska ha ett stort plus och där vårat nytillskott Meisam som såg trygg och lugn ut och kan säkerligen vara med och höja nivån!!
Sen på mitten jobbar vi bättre och bättre för varje match som går och att vi skulle komma tillbaka till det där joggande känns inte så troligt.
Pratat om en tydlighet i allt vi gör samt delaktighet och kommunikation vilket gjorde den match att vi kunde rulla boll på ett bra sätt med en viss finess i vissa moment vilket är kul att se och grabbarna kan om de vill.
Tycker Jakob som släpar tar det ansvaret han ska och befinner sig allt som oftast på de farliga ställena och avstyr det hela och framför med Edwin Gustav och Elliot så var de väldigt delaktiga/involverade i mycket!
På kanterna gick Mehdi Gabbe och John som springer och springer och täcker hela kanten både upp och ner mycket bra.
Framåt så skapar vi lägen och vi hade kunnat skapat mer om skärpan hade funnits där men är väldigt nöjd med det som Nasim och David vaskar fram och hade vi haft flyt så hade några bollar slunkit in och då tänker jag bland annat på Davids skott upp i ribban och inlägget från hans sida där John dyker upp på bortre men lyckas inte styra bollen mot mål!
Bänken är också viktig för oss som sitter där och är redo och är mycket positiva.
En poäng är en poäng och vi tar med oss mycket positivt i vårat spel denna gången både offensivt och defensivt.
Bara fortsätta att jobba och tro på det vi gör så ser det väldigt lovande ut.
Både nu under denna säsongen och åren som kommer!!
// Patrik
| Träning | 21 maj, 18:00 |
| Södra Härene IF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Främmestads IK U (borta) | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 26 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera