Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF FK Seniortruppen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF FK Seniortruppen.
Seniortruppen
Följ oss för uppdateringar
Fotboll handlar om att ha ett gemensamt mål. Fotboll handlar också om att ha roligt på vägen, att inte glömma bort varför man gör det under tiden det är kallt, blåser, regnar eller när man måste spela på Apalby.
För att kunna köra på oavsett om allt det här inträffar: Så behövs ett lag. Ett lag som man gör det där för. Ett lag som inte vore ett lag utan var och en av de som står där ute.
Vi har inte på mina 7 år någonsin kallat oss för ”Laet” eller ”Lget”. Utan vi är laget. Med feta jävla bokstäver är vi VIF. Vi är laget som Mufasa hade behövt vid klipporna. Vi är LAGET som agerar byggställningar åt de som byter tak, vi är LAGET som är domkraften vid byte av däck.
Och så kommer dagen. Söndag. Dagen då vi åker till Apalby för att avsluta säsongen på ett härligt sätt.
Matchstart 16.00.
Samling vid Fagerliden 13.30.
Vi åker bilar så meddela Ricky R om du kan ta bil eller om du behöver åka direkt.
Truppen som ska göra det:
Hanna, Moa K, Malle, Sappe, LKE, Alicia, Hajen, Helena, Seamountain, Carro, Newstream, Fia, Engla, Melissa, Moa, Lotta och Elin S.
Nu laddar vi ordentligt för att tillsammans gå i mål! Vi är VIF!
Gott så.
| Träning | 4 jun, 19:00 |
| IFK Västerås FK Dam (hemma) | 7 jun, 16:00 |
| Träning | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| IK Sturehov 2 (borta) | 14 jun, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera