Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF FK Seniortruppen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Västanfors IF FK Seniortruppen.
Seniortruppen
Följ oss för uppdateringar
Två avverkade träningar under lite vintriga förhållanden.
Just nu känns det som att bra ledord är tålamod och inställnig.
Ny tränare, strörre trupp, vintriga förhållanden och pandemi. Ny tränare och större trupp är roliga och intressanta saker, pandemi och vintriga träningsförhållanden är annat.
Tålamod.
Att ha tålamod med att vi ledare får lära känna varann och finner ett sätt att jobba proffsigt tillsammans för att skapa hög kvalitet på träning och match. Fler ledare på gång.
Att ha tålamod med att sätta en ny strörre trupp och lära känna varann.
Att ha tålamod med nya övningar i en större trupp. En större trupp som ganska ofta framöver kommer att delas och nivåas på träningar, allt för att alla ska få så stor utväxling som möjligt av träningar.
Att ha tålamod med att pandemin gör det mesta till större utmaningar.
Att ha tålamod med träning på vintrig plan som ibland kommer påverka kvaliten på det vi gör.
Inställning.
Här är ni hittills fantastiska. Riktigt bra inställning, fortsätt med det.
Imorgon ses vi igen på Fagerliden för träning kl. 11.30. Planen i skick som senast, lite kallt och sol.
Ses imorgon.
Ledarna.
| Skiljebo SK Dam (borta) | 4 okt, 16:00 |
| Träning | 6 okt, 18:30 |
| Träning | 8 okt, 18:30 |
| Träning | 13 okt, 18:30 |
| Säsongsavslutning 23/10 2026 | 23 okt, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera