Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Värnamo Södra FF Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Värnamo Södra FF Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
SERIESEGER!
En spontan inomhusträning med ett tjejgäng i vintras födde en idé. Skulle det vara möjligt att starta upp ett nytt damlag? Sagt och gjort så tog tjejerna kontakt med V Södra och sedan gick det fort. Uppstartsmöte, serieanmälan, träningsbokningar, klädbeställningar och så var det igång. De 12 tjejer som deltog på den där inomhusträningen växte, innan våren anlänt, till hela 28 spelare!
Nu, sju månader senare, har dessa tjejer vunnit Division 5 Värnamo och kvalificerat sig för divison 4 2027. Och de har gjort det via att själva styra upp träningsupplägg och laguttagningar på ett fantastiskt imponerande sätt. Guldstjärna till alla i truppen men en extra stor sådan till kvartetten som hållit i planering och styrning: Amela, Johanna, Julia W och Sara!
I torsdagskvällen avslutande seriematch mot Bors SK skapades många chanser framåt men en storspelalande målvakt hos gästerna stod emot det mesta. Utom Karin då som blev stor matchvinnare då hon gjorde båda målen!
Vid slutsignalen utbröt jubel och bubbel-sprutande som sig bör efter en serieseger!
Tjejerna tränar vidare några gånger under september och oktober innan de tar vinteruppehåll och tar nya tag inför säsongen 2027!
Referat värnamo.nu: Värnamo Södra satte punkt med seger
Referat Värnamo Nyheter: Seger för Värnamo Södra FF – klara för division 4
Matchfakta: Smålandsfotbollen och Min Fotboll
Instagram: HISTORISKT LAG TAR HEM SERIEN
Hurra för oss!🏆
RapporteraTack Stefan! För att du kavlade upp armarna och löste allt som krävs för att starta upp ett nytt lag. Ligger mycket tid och engagemang bakom.
Jag ser fram emot 2027.⭐️⚽️
Rapportera