Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Varbergs GIF Fotboll A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Varbergs GIF Fotboll A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Då var det dags igen för VECKOBREVET.
Förra veckan slutade lite i moll då matchen mot Böljan blev inställd.
Den blev inställd pga sjukdomar, skador och resor. Så kan det vara ibland.
Vi får hoppas att matchen mot Vinberg på lördag blir av, där hänger det mer på vädret.
Apropå väder så ställdes tisdagens träning in pga snökaoz, det kom 1 cm som smälte bort ca 17.00
Efter en okulär besiktning gjordes en bedömning att all träning ställdes in.
Troligtvis gjordes den okulära besiktningen i Arktis, det får vi aldrig veta. Vad jag vet är att planerna var i perfekt skick vid vår träningsstart då undertecknad kände sig manad att kontrollera kontrollanterna….
I övrigt så har skadeläget börjat lätta och folk trillar in efter semestrar osv, så nu mår vi minsann.
Så, vi tränar på som vanligt och förbereder oss inför säsongen på alla sätt vi kan. Vi har även ett träningsläger som börjar närma sig, vecka 10 åker vi till Belek, Turkiet för en veckas hård och intensiv träning. Det kan man lugnt säga att vi ser framemot.
Övriga nyheter i korthet:
- Varbergs GIF Fotboll kallar medlemmar till årsmöte tisdag 27 februari kl 18:00 i klubblokalen på Danska vägen.
- Vi söker fortfarande efter sponsorer samt folk som vill hjälpa till i samband med matcher och annat.
- Melodifestivalen levererade inte någon banger i lördags enligt Åberg.
- Rohlin är tydligen lika enbent som Robben (enligt honom själv, Rohlin alltså).
- Träningen i fredagskväll var tydligen för jävla jobbig (enligt inlånad målvakt, Adam Börjesson).
- Linus Helltegen använder trädskor när han kör långtradare, det gör han inte när han tränar fotboll.
Och nu till skandalen. Se bifogad bild.
En spelare i vårt lag har gått över gränsen, långt över gränsen. Vi bestämde oss direkt för att sätta ner foten och reda ut ”situationen”. Vi har haft ett långt samtal med spelaren, (vi funderade även ett tag på att kontakta hans målsmän).
Spelaren erkände direkt och skäms och har lovat att prata med oss innan sådana här situationer uppstår. Han tar ansvar över detta och det kommer inte att hända igen.
I den här klubben använder vi bestick när vi portionerar mat.
Vi får inte glömma att vi representerar klubben både på och utanför planen.
Må väl.
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Träning | 18 maj, 18:30 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Träning | 21 maj, 18:30 |
| Högaborgs BK (borta) | 24 maj, 13:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera