Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Varbergs BoIS FC P15 (födda 2010)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Varbergs BoIS FC P15 (födda 2010).
P15 (födda 2010)
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Hoppas ni har haft en härlig ledighet. Nästa vecka är det dags att starta upp träningarna igen med start på tisdag 17/1. Vi kommer träna tre dagar i veckan (17 jan-5 april) enligt följande:
Tisdagar 18:30-20:00
Onsdagar
ojämna veckor 18:30-20:00,
jämna veckor 20:00-21:30
Lördagar 09:30-11:00
Kalendern är alltid uppdaterad med aktuella tider.
I december hade vi ett föräldramöte där det informerades/bestämdes följande:
• Frånvaro från träning ska alltid meddelas till Linda via SMS: 0707-99 19 46. Uppmuntra killarna att göra detta själva. Frånvaron bör ha meddelats senast kl.16:00 aktuell träningsdag.
• Det har startas upp ett ”fan-konto” till vår officiella Instagram. Kontot är låst och administreras av Ardit, Eliots pappa, som tar fina bilder med sin kamera. Här kommer endast familj och släktingar att godkännas som följare. Kontot heter Fanpage_VarbergsBoISP2010
• Vi har startat upp en WhatsApp-grupp där ni vårdnadshavare kan kommunicera med varandra gällande skjuts, byte av kioskpass osv. Inga ledare är aktiva i gruppen så frågor gällande laget ställs fortfarande till Linda. Har du inte WhatsApp så var snäll och ladda ner det och bli medlem genom denna länk: https://chat.whatsapp.com/Lhm3PDurS7b8AHdOO14aUR
• Föreningsuppdragen upplever vi har fungerat utmärkt och vi är tacksamma över att ni alltid ställer upp. Vi kommer fortsätta att fördela uppdragen och ni byter med varandra om ni inte kan.
• Vår egen kiosk kommer också styras upp med ett schema, oavsett om er son är aktuell för match eller inte. Precis som med föreningsuppdragen så byter ni med varandra. Vi har egna kiosklådor på Vallen med allt som behövs. Står man i kiosken ansvarar man att plocka fram och sedan städa i ordning efter avslutat pass.
• Kläder och vattenflaskor behöver namnas så vi lätt kan se vems det är om något glömts kvar efter träning/match.
• Det kommer inte längre skickas ut några påminnelser när kallelse är gjord. Ni ansvarar för att svara på dessa i tid, oavsett om er son kan eller inte kan delta. Behöver vi komplettera lagen gör vi detta via sms för kortare svarstid.
• Gällande A-lagsmatcherna och klacken där flera av våra lagmedlemmar är engagerade. Prata hemma om hur man uppför sig i klacken och vad som ropas. Ansvarig kring engagemanget upplever stundtals ett kaxigt beteende och det lyssnas inte när man får en tillsägelse.
• Vi kommer anmäla oss till två cuper i år, Falkenbergs FF Gekås Ullared minicup samt Eskilscupen. Till Falkenberg planerar vi att köra fram och tillbaka, men Eskilscupen innebär övernattning. Alla som vill kommer att få vara med, men intresseanmälningarna till dessa cuper kommer vara bindande för att vi ska veta om vi ska anmäla ett eller två lag.
Eskilscupen innebär en deltagaravgift på 1500 kr som ni själva betalar och denna får man inte tillbaka om man tackar ja på intresseanmälan och sedan väljer att dra sig ur av någon anledning. Det kan vara bra att redan nu börjar se sig om efter hotell i Helsingborg om man som vårdnadshavare planerar att titta på under cupen.
Inga kommande aktiviteter
När är Eskilcupen?
RapporteraRapportera
Nidia: https://www.eskilscupen.nu/sv/start
RapporteraRapportera