Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vara SK F-19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vara SK F-19.
F-19
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar och barn!
Nu är det dags att dra igång med höstens träningar för flickor och pojkar födda 2019.
Vi kommer starta igång utomhussäsongen på onsdag den 27/8 kl. 17.30-18.30.
Vi håller till på de små planerna bakom badhuset.
Vi kommer ha samma träningstider både för pojkar och flickor men vi kommer i största mån försöka hålla isär övningarna och ha tjejerna för sig och pojkarna för sig, för att på sikt helt dela lagen.
Enligt tradition så har alltid det yngsta laget en uppvisningsmatch i halvleken på herrmatchen som spelas på VSK-dagen som i år är den 6/9. Vi kommer samlas kl. 16.00 på torsvallen för ombyte och uppdelning i lag. Kl. 16.45 går vi ledare tillsammans med barnen in på plan och spelar matchen. Vi skulle behöva hjälp från er föräldrar med att dra fram, -och tillbaka 5-manna målen för en alt. 2 planer beroende på hur många som anmäler sig.
Ert barn blir kallat till matchen och ni behöver anmäla senast 3/9 om man kan vara med eller inte.
Förutom uppvisningsmatchen så är det yngsta lagets uppgift att baka kakor till kakbuffén i klubblokalen.
Det innebär att Varje spelare ska baka minst 30 kakor var och lämna dessa uppe i klubblokalen på våning 2 mellan kl 9-10. Det är valbart om man vill leverera på fat/plåt eller i burk. Men det måste följa med en lapp med varje kakleverans om vad de innehåller så att de som bemannar kakbuffén vet.
Har ni frågor så är det bara att höra av er till någon av oss ledare!
Ser fram emot en rolig fotbollshöst tillsammans med er!
Ha det fint!
MVH Ledarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera