Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om U-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från U-lag Herr.
U-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
Normalt är det jämna matcher mot Särö, så var det också idag under första halvlek. Särö spelar samma typ av fotboll som vi (brukar spela). Dvs korta snabba passningar med lite instick då och då till forwards. Särö hade lite fler chanser i första halvlek, men det stod ändå rättvist 1-1 efter att vi slutat halvleken riktigt bra.
Vi trodde nog att vi skulle kunna fortsätta andra halvlek som vi avslutade första, men idag var ändå Särö starkare. De fick också viktiga 2-1 målet. När sedan 3-1 kom, hände något som vi normalt inte gör, dvs vi vek ned oss lite granna. Det saknas lite självförtroende hos grabbarna, och vi får nu lida för att träningsnärvaron varit för låg under vinter och vår. Det går ju inte att spela på gamla meriter utan form, motivation, teknik, självförtroende mm är givetvis färskvaror.
Nu var det absolut inte bara moll, vi ser ju att spelet finns där. Bara att bita ihop och komma igen samt träna ordentligt i veckan, så får Anneberg det jobbigt nästa helg! Tack till Frode och Casper, som denna match var de från 04-laget som såg till att vi blev full trupp, och som gjorde fina inhopp.
/Ledarna
Inga kommande aktiviteter
| 24 dec | God Jul och Gott Nytt År! |
| 12 dec | Nyförvärv till A-laget |
| 6 dec | Leeds United Football School 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera