Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vapnö IF U19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vapnö IF U19.
U19
Följ oss för uppdateringar
Citerat Ola, P02-03:
Nu äntligen är det dags för gräspremiär. Tisdag och torsdag nästa vecka tränar vi 1730-1900 på Vapnö IP. Skall bli härligt.
Som ni vet har vi verkligen inte någon tur med vår trupp. Vi är faktiskt bara 8-9 st 0203 spelare kvar. Detta är ju alldeles för lite för seriespel som börjar om en dryg vecka. Vi har varit (och är fortfarande) väldigt nära att dra oss ur serien. Men vi har våra härliga 04:killar som stöttar oss, vilket helt enkelt varit räddningen så här långt. Frågan är om de vill och orkar stötta oss hela året, även om vi vet att många tycker att det är väldigt roligt. Vi måste därför ha ett blixtinkallat möte om detta och hur vi skall göra. Alternativet är alltså att dra oss ur serien och flytta upp de som vill till seniorerna, och övriga får spela med p04.
Vi kallar därför till ett möte klockan 1930 på tisdag efter träningen för alla spelare (02, 03 och 04) och helst också med så många föräldrar som möjligt. Här får vi tillsammans gå igenom förutsättningarna och ta ett beslut för denna säsongen.
Således ett väldigt viktigt möte, tacksam om alla kan närvara på detta.
Vi ses på tisdag!
/Ola, Micke och Maria
Ja, hur gör man när man har 1,7 lag?
Ett alternativ kan vara att 02-03 splittras, där några väljer seniorerna och några ansluter till P04?
Detta alternativ ger en mindre träningsgrupp, men fler spelare till match, vilket gör att några får stå över veckans match.
I ungdomsfotbollen försöker man sudda ut åldersindelningen litegrann vilket gör att våran serie heter division 8 och kan bestå av spelare med olika åldrar. Typisk vecka: Tre träningar och 0,7-0,8 match/ helg?
Eller så provar vi med ett lag i 02-03. Risken som jag ser på det är att många 04:or får dubbla, jag vill dock att dubblering skall ske med glädje och viljan att spela mer fotboll, att bli taggad för att spela med de äldre. Men blir det varje vecka och för många spelare så kan det ju bli en börda istället. Väljer vi detta alternativ så tycker jag att vi drar ner träningarna till två ggr per vecka. 02-03 serien spelas på måndagar och kan ju då ses som ett extra pass.
Typisk vecka: Två träningar, en match på helgen, de som vill spelar även på måndagen med 02-03?
Kom med på tisdagens möte och säg din åsikt! Vad tycker eran grabb? Ni får även ringa, sms:a och maila mig eran åsikt!
/ Magnus
Inga kommande aktiviteter
26 sep | Vinst mot Alet i derbyt |
21 sep | Storseger mort Vinberg |
14 sep | Vapnö föll i målrik match mot Ullared |
7 sep | Snöpligt poängtapp på övertid |
7 sep | Ny spelare i A-laget |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera