Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vännäs HC Div3
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vännäs HC Div3.
Div3
Följ oss för uppdateringar
Nu är veckan kommen, på onsdag och torsdag har vi de två första träningarna på is.
Tyvärr har jag ingen möjlighet att vara med då jag p.g.a. arbete befinner mig i Stockholm. Christer kommer att ha hand om visselpipan och leda dessa två träningar.
Har hunnit prata med de flesta av er för att försöka skapa mig en bild av laget. Tycker det ser bra ut inför säsongen där ni är 21 spelare av er som var med föregående säsong även är med i år, förvisso är några av er osäkra p.g.a. skador. Tre nya spelare är också klara för att spela med oss. (Hela spelartruppen läggs upp under laget.se)
Efter träningen på onsdag i nästa vecka ska vi ha ett kortare möte, ca 30 min där vi går igenom vad som gäller under säsongen kring; träningar, matcher, ekonomi och vilka ledarroller (materialare/lagledare) som saknas.
Jag förväntar mig att ni alla stannar kvar efter träningen och är med på mötet.
Härligt att säsongen äntligen startar!
Anders Henriksson
Coach
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera