Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om VSK Vännerna
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från VSK Vännerna.
VSK Vännerna
Följ oss för uppdateringar
Svenska Bandyförbundet offentliggjorde idag att SM-finalerna 2024 spelas i Västerås. En samlad helg med dam-, herr- och ungdomsfinaler med ABB Arena Syd som finalarena.
– Först och främst är det väldigt roligt för oss i VSK Bandy att SM-finalerna kommer tillbaka till Västerås efter 34 år. Det belyser bandyn i Västerås och hela landet vilket är glädjande för alla de idrottsälskare och sportfantaster, säger VSK Bandys ordförande Nicklas Nilsson.
– Det ger oss i VSK Bandy en fantastisk möjlighet att ha chansen att spela flera finaler på hemmaplan, men detta är såklart inte bara en uppsida utan det sätter också en press på våra lag att fortsätta prestera.
– Vad vår eventuella roll kring arrangemanget blir återstår att se, vi har ett möte tillsammans med Tillberga och Bandyförbundet kommande vecka, avslutar Nilsson.
VSK - Gripen/Trollhättan | 8 dec, 18:00 |
Styrelse möte VSK Vännerna | 12 dec, 18:00 |
VSK - IFK Rättvik | 13 dec, 19:00 |
VSK - Edsbyn IF | 21 dec, 19:00 |
VSK Dam - Mölndal BK | 30 dec |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera