Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
IF VP 2 - Knivsta IK 2 fredagen den 17 juni
Vi åker till Knivsta som bjuder på årets bästa gräsmatta. Om vi haft låg snittålder i andra matcher så slår vi rekord idag då U15 bidrar med 4 killar till laget. Vi startar första halvlek i högsta fart och tar kommandot i matchen och vi nyttjar hela planens bredd. Det är bara målvakten och lite oskärpa som gör att vi inte får in bollen men efter en halvtimme bryter Akram in från höger och rullar in den med vänstern. Vi går till halvtid med ledning 1-0 och med full kontroll på matchen. Andra halvlek liknar den första och vi trycker på för ytterligare mål. Vi vrider upp tempot med bollen och får isär motståndet och hittar ytor mellan lagdelarna. Det resulterar i att kapten Lindholm blir ren i bortre delen av straffområdet och dundrar in 2-0 efter timmen spelad. Ganska direkt efter det gör Knivsta 2-1 från ingenstans och vi har 7-8 minuter där vi darrar lite och tappar kontrollen över matchen men samlar ihop oss snabbt. Sista 20 minuterna radar vi upp chanser där ribban och stolpen är med i spel. Vi lyckas till sist få in en boll genom Noel som springer sig fri och rullar in den. Slut och 3-1 till oss.
Dagens plus: Otroligt imponerande att se att de unga killarna från U15 och U16 göra så bra ifrån sig i seniormiljö där flera gör sin debut.
Dagens minus: Det täta matchprogrammet som gör det svårt för många lag denna tid på säsongen, tur för oss att vi har U-lagen!
Hälsningar
Manne
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera