Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Matchreferat IF VP – Skuttunge
Årets på förhand svåraste test för hemmafavoriterna VP resulterade i en tät match mot gästande Skuttunge. Gästerna tog ledningen två gånger om i den första halvleken men hemmasönerna kom ut som ett nytt lag i andra halvlek och lyckades till slut lösa ett oavgjort resultat efter två mål av Nilsson den yngre.
Efter ett litet bakslag i vårvärmen under veckan som gått var det ändå hyggliga yttre förutsättningar när domaren blåste igång matchen mellan de konkurrerande topplagen. Solen tittade fram lagom till avspark vilket bidrog till en av årets största publiksiffror, 22 personer varav en betalade inträde. Inte illa alls.
Spelmässigt så var det VP som tog tak i taktpinnen och den första kvarten präglades av en orange dominans. Presspelet fungerade bra och backlinjen lyckades tillsammans med Anton på det defensiva mittfältet stånga undan de långa bollar som Skuttungeförsvaret tvingades att slå. Följaktligen kom 0-1-målet som en riktig kalldusch för hemmalaget. Ett inlägg från gästerna letade sig fram till bortre delen av straffområdet och fångades efter ett mindre resolut resningsförsök upp av Skuttunges nummer 14. Bollen smälldes distinkt upp i bortre krysset och underläget var ett faktum.
Målet till trots så lyckades hemmalaget fortsätta diktera matchbilden och det saknades inte direkt chanser för en kvittering. Kvitteringen kom också, två gånger om dessutom. Dock felaktigt avblåsta för offside båda gångerna.
Strax efter det andra bortdömda målet hände det som inte fick hända. Skuttunges nummer 10, tillika fixstjärna, Andreas Josefsson drev snabbt upp bollen längs med vänsterkanten innan han slog ett hårt inlägg längs med backen in framför VP-kassen. Med såväl försvarare som målvakt överspelade lyckades en gulklädd spelare tämligen enkelt raka in 2-0 för gästerna strax innan halvtidsvilan.
Underläget till trots så var det ett bestämt, frenetiskt kämpande och kreativt VP som kom ut till spel i den andra halvleken. Detta mycket tack vare den holländska försvarsgeneralen Ivo’s eldiga halvtidssnack.
Efter att ha fått bollen ute på vänsterkanten vek Oskar inåt i banan och karvade upp motståndarnas backlinje med en djupledsmacka som fick VP-Anna att sätta ostbågarna i halsen. Den yngre brodern Nilsson löpte smart och precist in mellan Skuttunges mittbackar och gjorde inga misstag när han rundade målvakten och enkelt rullade in reduceringsmålet.
Detta var startskottet för en intensiv orange period där målchanserna avlöste varandra. Skuttunge gick på knäna och efter att Oskar fått se sig besegrad av målvakten efter att ha testat från distans så var återigen David där och fiskade upp returen. Inte heller denna gång begick han några misstag utan placerade kyligt in 2-2 till publikens stora jubel.
Trots en intensiv press så räckte inte dagens insats till mer än ett oavgjort resultat. Oskar fick chansen från 1.5 meter men valde ödmjukt nog att placera bollen över ribban. I den mixade zonen efter matchen medgav han att det var dumt att inte göra mål, men han ville samtidigt inte ta fokus från sin yngre broders insats genom att avgöra matchen.
VP hann med att skapa ytterligare några halvchanser men närmre än Oskars miss var svårare att komma utan att sätta bollen i nät. Även Skuttunge vaknade till liv fram mot slutet av den andra halvleken, dock utan att tvinga Focken i målet till några större ingripanden.
Årets första poängtapp är alltså ett faktum men vi lämnar trots allt matchen med god moral efter den positiva uppryckningen i andra halvlek. Härnäst väntar Södra Trögd borta redan på tisdag kväll. En match som enligt uppgifter kommer gå att följa via videolänk på UNT.se. Vi hoppas alltjämt att så många som möjligt sätter sig på supporterbussen och stöttar oss på plats. Väl mött!
Matchens guldstjärna: Ivo med sitt brandtal i halvtid.
Matchens kalkon: Langes försök till en elastico
Referat skrivet av Oskar Nilsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera