Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Brottby förra helgen inleddes som VP supportrarna tyvärr fått vänja sig vid i år. 0-2 i baken efter en kvart där 1-0 var en direkt bjudning med en hemåtpass rakt i gapet på fri bortaspelare.
Överraskande reste sig VP och gjorde mycket starka sista 70 minuter av matchen och Brottby ska vara väldigt glada att de lyckas sno med sig alla poängen. Även om hela laget stod för en mycket stark insats så handlade det som vanligt om Alexander Reinius när det gällde det lilla extra framåt. Frispelad av Sörna lyfte han in 1-2 stensäkert och han gjorde också en individuell prestation utöver det vanliga när han satte 2-2 som vart bortvinkat för inkast på andra sidan planen. Han fick ytterligare en chans till kvittering i början av andra när han från halva plan i 20meter har sista Brottbyspelare hängande i sig. När han inte orkar hänga i Alex längre så är han ur balans så friläget kan räddas av målvakten. Ingen åtgärd från domaren. Ett av de mer horribla domslut man varit med om. I frustration mot domarinsatsen snackar han till sig ett gult kort och är avstängd denna helg borta mot Kåre.
Kåre imorgon lördag matchstart 9.45 i Vallentuna.
Det är rent osportsligt att lägga matchen med start 9.45 för ett lag som har en timmes resväg. Kl.14 börjar nästa match på planen. Horribelt att göra så det finns tio andra lösningar på matchtid så jag förstår inte det beslutet.
Nu ska det spelas hur som helst och tre poäng är ett måste nästan varje match för oss nu på slutet. Vi tog en orättvis 3-2 seger mot Kåre hemma på våren efter att Joel gjort två snygga mål. Nu har Joel precis som fyra andra startspelare från våren försvunnit och det är klart att det är tufft när man tappat en halv startelva till andra halvan av säsongen. Nu har vi ändå gjort det väldigt bra med undantag från UIFmatchen här under hösten. Det mesta studsar emot oss och det känns som vi gjort oss förtjänta av lika många poäng till men nu får vi acceptera situationen och kriga för allt vad vi har ända in i kaklet.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera