Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Matchen mot Procyon var viktig, tre poäng och vi skulle vara ikapp. Dock har vi aldrig besegrat Procyon i en tävlingsmatch. Matchen inleddes avvaktande från Procyon och vi tilläts föra spelet. Dock kom 1-0 till Procyon slumpartat. Ett distansskott långt utifrån som seglar in.
Vi skapar massa chanser men marginalerna är inte med oss och när vi vid flera tillfällen missar att reducera till 2-1 och i stället gör Procyon 3-0 så går luften ur. Matchen slutar 4-1 efter att comebackande Fahad tröstmålat.
Söndag kl.13 är det dags för Brottby att komma på besök till Ekebys konstgräs. Brottby har varit med om den största matchen i föreningens och deras spelares historia. Igår torsdag gästades man av IFK Norrköping hemma på Össeby och inför 2000 åskådare fick se en upplevelse för livet. Resultatet rör de nog inte ryggen däremot kan man tänka sig att luften går ut en lite när man väntat hela säsongen på att möta allsvenskt motstånd med hela sverige som åskådare för att några dagar senare bege sig till den inte lika glamourösa uppgiften jumbon borta på Sveriges mest slitna konstgräsplan. Vi får se hur de hanterar uppgiften. Klart är iallafall att man tillsammans med IFK är seriens bästa lag och det krävs en insats utöver det vanliga om vi ska få med oss någon poäng.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera