Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Vi inledde med ett prestigemöte i premiären och kliver in i den andra omgången där vi står inför ett riktigt klassikermöte. VP och Gamlis FF, numera GUSK 2 hade i många år traditionsenliga riktigt heta drabbningar. Om VP är sig olikt mot tidigare så är det ingenting jämfört med GUSK 2 som genomgått en extreme makeover inför säsongen. Det var bara en tidsfråga innan man var tvungna att göra sin generationsväxling då truppen varit sig lik i många år med många briljanta fotbollspelare men passen skvallrat om att fotbollskarriärerna närmar sig slutstationen. Kollar man på försäsongsresultaten så har det varit en smärtsam överlämning då man inte rosat marknanden men i premiären var man med bra resultatmässigt i den svåra bortamatchen mot Rimbo 4-2 slutade det.
Då hade man ingen förstärkning från klubbens division 2 lag men nu när det inte krockar lär vi räkna med en handfull förstärkningar vilket bör innebära en tuffare uppgift.
Trots att vi inte imponerade i premiären så kan ingen ta ifrån oss de tre poängen. Jag hoppas vi är redo att ge oss den drömstart vi nu dukat för och som ger oss det viktiga självförtroendet som kan stämpla hela säsongen.
Matchen kommer spelas på lötens konstgräs på fredag med start 19.45.
Vill även slå ett slag för lördag kl.16 då division 6 laget premiärspelar på Ekebys konstgräs mot Vassunda/Lagga-Långhundra.
| Träning | 12 jan, 19:30 |
| Träning | 13 jan, 21:00 |
| Träning | 14 jan, 21:00 |
| Träning | 15 jan, 20:30 |
| Futsal sammandrag | 17 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera