Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Mycket har hänt sen ett år tillbaka när vi gav oss in i division 3, ca 15 spelare har försvunnit, här får ni bekanta er med vår trupp 2017
Målvakter
David Björklund-97, backup till Bruno ifjol men som tålmodigt tog lärdom och när han väl fick chansen ifjol briljerade flera gånger om.
Francis Senghore-94, trots sin ålder en rutinerad målvakt med flera seniorsäsonger bakom sig, är oslagbar en mot en.
Oscar Fock-98, egen produkt som tränat med a-laget i två säsonger och tar steg framåt hela tiden, fortsätter tålamodet att träna intensivt kommer han bli en viktig pusselbit i VP.
Försvarare
Tobias Olsson-93, kom till oss säsongen vi gick upp från fyran och har utvecklats till en av våra allra viktigaste spelare på och vid sidan av planen, något så ovanligt som en högerfotad som trivs bäst på vänsterkanten.
Daniel Byström-96, allroundspelare som kom tillbaka till VP ifjol efter att senast ha varit i Sirius. Spelade på alla möjliga positioner ifjol men briljerade oftast som högerback. Riktigt vass i djupledsspelet och en av de största vinnarskallarna i laget.
Sebastian Kristen-89, VPs lagkapten och stämningshöjare som var seriens bästa vänsterspringare när vi gick upp från fyran. Tysken har på kort tid blivit en riktig Svensson förutom de ständiga fikarasterna som inte hans tyska arbetsmoral förstår riktigt.
Sebastian Karlholm-98, har tagit enormt ansvar på planen efter den stora truppförändringen och har varit vår bästa spelare 2017. Spelat mittback hittills men skulle förmodligen briljera på samtliga positioner. Även han hittade tillbaka till moderklubben efter en utflykt i Sirius senast.
Andre Alatalo-91, ny spelare med ett förflutet i division 3 i Umeå. Gjorde debut med 45 minuter mot Vaksala, vågade ta stor plats och har kommit in bra i gruppen på kort tid.
Simon Huss-95, tillbaka i VP efter ett uppehåll ifjol, startade många matcher i backlinjen när vi gick upp i division 3.
Ola Kaspersson-96, ny värmlänning som tillför ytterligare en dialekt (kanske den härligaste) i omklädningsrummet. Gjort ett par halvlekar på försäsongen och visade imponerande lojalitet när han genomled 90 iskalla minuter på lötens läktare en vardagsnatt mot Procyon.
Erik Lövgren-92, stockholmare som är ny i laget, efter en mindre lyckad debutminut mot Heby så har han imponerat stort på samtliga i ledarstaben, främst som löpstark ytterback men enligt han själv hör han hemma högre upp i planen.
Erik Strandler-92, kom i paket med vapendragare och namne Lövgren, har inte kunnat visa upp sig i någon match än men ändå briljerat genom att tappa bort "Stor-Eriks" cykelnyckel utanför diös genom att gömma den...i cykellåset.
Mittfältare
Adam Söderlund-96, gotlänning som tränade med oss redan i höstas och var ett av våra första nyförvärv inför året. Briljerat på centralt mittfält med energi och löpstyrka och osannolikt nog hamnat i målprotokollet ett par gånger. Kommer bli en viktig spelare i år.
Allar Piirsoo-90, tränade med oss ifjol efter att ha haft flera års uppehåll från fotbollen efter en allvarlig olycka. Gjorde debut mot IFK och har väldigt mycket fotboll och finess i sig.
Christoffer Åkerman Sandberg-91, lagpappa, har delad vårdnad med sin vapendragare Basti som ser till så alla trivs både i omklädningsrummet och på Värmlands. Styr upp musiken i omklädningsrummet på ett tveksamt sätt. Skadeförföljd men gjorde ett starkt genrep mot Vaksala och blev segerskytt.
Håkan Mikael-97, kom till oss i höstas och fick göra ett par inhopp i div 3 samt 90 min borta mot Vallentuna på innermittfältet med Joseph. Har jättemycket fotboll i sina fötter och om han anpassar sig till seniorfotbollens tempo och kraft lite till så kommer han bli en grym spelare.
Jimmy Sundman-89, ny ålänning som varit en av våra bästa spelare på försäsongen och poängmässigt vår allra starkaste. Väldigt hög nivå i sitt spel som vi hoppas att vi kan hitta en roll på planen så han får ut hela sin stora potential.
Johan Sörndal-78, nyckelspelare år efter år efter år. Lagkamraterna säger att han gnäller mer på domaren för varje år som går, vi som spelat med han länge tror inte det kan vara möjligt. Lagets ankare och hjärta. Trots sin ålder ligger han alltid främst på fysträningarna.
Milos Golubovic-98, ny från IFK Uppsala, tar stora kliv in i seniorfotbollen för varje vecka. Har unika egenskaper som få andra i truppen besitter. Vill alltid ha boll och har enorm spelförståelse. Med tålamod och hård träning kan Milos utvecklas till en enormt bra fotbollsspelare.
Rikard Modig-86, VP- kille sen gammalt men gjorde seniordebut först ifjol. Stenhård hockeyspelare som imponerade så mycket på Thomas i debuten mot Bälinge 2 ifjol att Thomas ler fortfarande. Räddade Enebyberg kvar i division 3 ifjol med sitt 2-2 mål mot Kista.
Tomas Gebreyesus-92, en ny frisk fläkt från Stockholmsförorten som har ett enormt spelsinne och en vilja att alltid briljera med klacksparkar, tunnlar och perfekt avvägda passningar. Låter aldrig ett domslut gå obemärkt förbi oavsett om det är rätt eller fel.
Anfallare
Alexander Reinius-90, Mr.VP. Finns inget lag i Uppland som inte velat ha Alex i sitt lag. Oavsett vilka som lockat så har han förblivit VP-spelare. Hade han ärvt sin fars träningsvilja och psyke istället för att tillbringa nätter på stans nattklubbar och försäsonger på alla världens platser förutom Uppsala så hade han spelat på betydligt större arenor än Ekebydalens konstgräs. Division fyras bästa spelare.
Andreas Wårdh-94, den glade göteborgarn har förgyllt VP sedan förra året. Hade han inte varit så skadeförföljd så hade han tagit division 3 med storm, tar division 4 med storm istället. Visar god moral när han åker från Göteborg för att spela matcher när det behövs och åker till Harbo för att spela division 6 fotboll när han inte borde bara för att vi säger att han ska göra det.
Bassel Aglony-92, från Syrien, anpassar sig till den svenska fotbollen och visar på många träningar att hans fotbollskunskaper sticker ut när han då och då dribblar förbi fem spelare och chippar in den i mål. En riktig joker.
Gustav Sörndal-87, varit i VP länge och är lagets överlägset snabbaste spelare. När han använder det på rätt sätt kan han göra massivs av mål oavsett vilken division han spelar i. Hade kunnat bli femmålsskytt i cupen mot Rasbo om han lärt sig göra mål på frilägen. Ständigt i toppen av b-lagets skytteliga.
Isac Olsson-93, ytterligare en göteborgare som kan det här med att löpa. Briljerade i sin debut som ytterback i division 6 mot seriesegrarna Danmark men har en naturligare position högre upp i planen. Startade i bragden i Vallentuna ifjol.
Simon Widerholm-97, egen produkt som flyttats upp till alaget efter många år i VP. Snabb ytter/forward som spelat division 6 fotboll i flera år och kommer få chansen till alagsdebut i år.
Yonnathan Naizghi-98 ny från IFK som haft lite skadeproblem på försäsongen, en avslutare av klass, som precis som sin vapendragare Milos med rätt träning och tålamod kan bli en riktigt bra spelare.
| Träning | 9 feb, 19:30 |
| Träning | 10 feb, 21:00 |
| Träning | 11 feb, 21:00 |
| Träning | 12 feb, 20:30 |
| Unik FK 2 H5 (borta) | 14 feb, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera