Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Sexpoängsmatch kring nedflyttningsstrecket när Juventus kom på besök till Ekeby. På papperet liksom uppvärmningen såg det lovande ut när följande elva mönstrades
Bruno
Olsson John Kostas Basti
Andreas Erik Sörna Rasmus
Alex Anders
Inledningen på matchen var overkligt dålig. Extremt mycket felpassningar, enkla misstag och dålig fotboll. Man mådde bättre av att titta bort. Juventus var oorganiserade och ville bara spela fotboll och ett håll. VP var dåligt och spelade inte fotboll alls. Inga dueller vanns, positionsspelet var obefintligt och knappt en passning var till rätt adress. Det var pinsamt att se.
Det var väldigt lätt att spela mot oss idag, det individuellt skickliga motståndet gjorde inte saken lättare när vi inte vann någon situation. Gästerna tar ledningen efter att enkelt tagit sig förbi ett par spelare från halva plan och var plötsligt fri och chippade över Bruno. Oerhört enkelt. Bruno hade anledning att skrika sig hes tidigt i matchen. Defensiva spelet var obefintligt över hela banan och när vi väl fick boll fanns massvis av yta och Juventus var inte intresserade av att försvara men det är något som sitter i huvudet på oss.
Vi har mest boll och känns verkligen som vi har kontroll på spelet men då på en andraboll får en spelare helt utan balans på en riktig lyckträff som sitter bakom Bruno, psykologiskt riktigt tungt för ett lag som redan hade hjärnspöken.
Sen har vi våra chanser men bollen studsar inte vår väg och i halvtidsvilan känns det som vår match men det är vår egen oförmåga mer än motståndarna som gör att vi ligger under.
Första tio min av andra är det reduceringschans i varje anfall flera gånger om men bollen kan inte gå in. Istället går ett bedrövligt uppspel på en rättvänd Juventusspelare som gör det han är bra på, en mot en offensivt med bra fart. 3-0.
Vi är överlägset det lag som bjuder på enklast mål. Motståndarna behöver varken vara bra eller koncentrerade för att få mål gratis på oss och det håller naturligtvis inte.
Vi får göra vårat första mål på fyra matcher på en tilltrasslad situation efter hörna stöter Andreas in 1-4.
Matchen slutar 1-5 efter ytterligare en indianare och dålig kommunikation i slutminuten.
Nu finns det inga dåliga undanflykter utan bara att knyta näven och börja kriga på träningar och matcher. Det håller på att rinna oss ut händerna men nu väntar Riala, Enebyberg och UIF så nu krävs det lite stolthet och att vi ser oss själva i spegeln. Fantastiskt duktiga fotbollsspelare som ska klara att hålla sig kvar i division 3 men det går inte att bara ställa ut 42orna och tro att poängen trillar in i tabellen.
| Träning | 26 maj, 19:30 |
| Träning | 27 maj, 21:00 |
| SK Elvan (hemma) | 29 maj, 19:30 |
| CL-Final i klubbhuset | 30 maj, 17:00 |
| Sigtuna IF FK (borta) | 31 maj, 14:00 |
24 maj, 14:00 Björkparken 1
21 maj, 19:30 Ekebydalen IP Konstgräs
19 maj, 19:30 Ekebydalen IP Konstgräs
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera