Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är det dags för match i division 4 Uppland igen. Gimo står på andra sidan ett lag vi mötte i premiären och 5-0 segern var i underkant. Det var då och nu är nu, en helt ny match med helt nya föruttsättningar väntar på Idrottsgården i Gimo. En anrik anläggning där landslaget flera gånger samlats för läger inför mästerskap. Imorn är det en ny samling stjärnor som gästar.
Ingen var nöjd efter lördagens match men det kan vi inte gå och tänka på nu. Serien lever i allra högsta grad och en seger imorgon innebär att vi är i förarsätet om den så viktiga andraplatsen inför lördagens match mot ESK som just nu innehar andraplatsen med en match mer spelad.
Gimo är enormt svårscoutat då man har tillgång till värvningar av proffesionella spelare och 3-4 fd proffsspelare från USA väntar oss imorgon.
För VP är det ett kämpigt truppläge. Sju spelare som i allra högsta grad var tilltänkta startspelare missar matchen.
John är fortsatt skadad och har inte spelat sen i Maj. Jakob blir som sagt pappa vilken dag som helst och det går såklart före i prioritetsordningen. Basti är avstängd. Svante som imponerat stort i sin inledning på VPkarriären jobbar, Jonte är skadad efter en muskelbristning, Martin är skadad och Alex är skadad på obestämd tid.
På pluskontot har vi Rasmus och Alexis som är spelklara samt Joel som är tillbaka efter avstängning. I övrigt är det många nya spelare som får chansen efter att ha gjort det bra i VP 2 under året.
Gimo har varit svårslagna på slutet så vi står inför en stor utmaning där det är oerhört viktiga poäng som står på spel.
2004 åkte VP ur trean och man är nu påväg mot sin bästa tabellplacering sen dess. Imorgon hjälps vi åt att haka på i toppen så vi får en rolig höst tillsammans.
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Upsala IF Fotboll , Höstkval P17 (08) Uppland 2024 Upsala IF Fotboll U19 (hemma) | 19 maj, 19:30 |
| Träning | 19 maj, 19:30 |
| Träning | 20 maj, 21:00 |
| Gränby FK (hemma) | 21 maj, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera