Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är det upp till bevis igen då den svåraste matchen hittills väntar på Bälinge IP med start klockan 15.
Bälinge har inte gått så bra som förutspått och tappat poäng i lika många matcher som de inte tappat poäng i. Man har seanste säsongerna genomgått en liten generationsväxling och det är precis som oss ett ungt lag. Det är oerhört svårspelat underlag på långhåriga gräset på Bälinge IP. Många säger att Bälinge har seriens bästa försvar men det jag imponerats av är deras anfallsspel med mycket speediga spelare. Det kommer bli en oerhört svår nöt att knäcka.
Vi måste verkligen vara beredda på att detta är ett lag som kommer göra ALLT för att ge oss vår första förlust så för engångsskull kan det vara en god idé att spela fotboll från minut 1.
Precis som tidigare lider vi av mycket skavanker så vi får se hur mycket våra spelare klarar av, ett ypperligt tillfälle för andra att kliva fram.
Tillsammans mot tre nya poäng!
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Upsala IF Fotboll , Höstkval P17 (08) Uppland 2024 Upsala IF Fotboll U19 (hemma) | 19 maj, 19:30 |
| Träning | 20 maj, 21:00 |
| Gränby FK (hemma) | 21 maj, 19:30 |
| Films SK (borta) | 24 maj, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera