Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Årets sista hemmamatch och oj så viktigt det är. Lördag kl.14 är det avspark för matchen i bottenstriden mellan VP och EIS, segraren sätter sig i en lite mer angenäm sits än man befinner sig i i nuläget.
När lagen möttes på Enavallen hade VP ett mycket bra läge att haka på toppstriden inför uppehållet medan EIS hade gått kräftgång och underpresterat, något som också syntes inledningsvis. VP var det bättre laget och ledde i paus men i andra halvlek gick vi ner oss och EIS kom undan med alla tre poäng efter en 2-1 seger, oerhörd besvikelse och där och då vände båda lagens säsongen. VPs självförtroende försvann (och är fortfarande inte kurerat?) medan EIS inledde en positiv trend som nu gjort att man ligger strax före oss.
Med tanke på vilken trend vi haft på gräs så vill vi inte gärna sätta oss i en sits där vi måste slå de båda bottenlagen som slåss för sitt liv i de två sista matcherna, på gräs. Därför kommer tre poäng behövas och jämfört med Rialamatchen senast ser det ljusare ut.
Tyvärr är det högst osäkert för våra vänsterbackar, Axel är avstängd och Sörna har spelat skadad på sistone vilket inte är optimalt.
Vi vet att vi är starka hemma på vårat konstgräs, full fart från början då vi verkligen vill ha med oss alla poäng. Nu finns det inget att vara rädda för, alla måste kliva fram och visa att vi verkligen vill vara ett lag i division 4 nästa år.
Kom och stötta oss i årets sista hemmamatch, 14.00 på lördag på Ekebys konstgräs. Samling 12.45 för kallade spelare.
| Träning | 3 jun, 21:00 |
| Funbo IF (hemma) | 4 jun, 19:30 |
| Extra årsmöte | 5 jun, 18:00 |
| Enköping United FK (hemma) | 7 jun, 16:30 |
| Träning | 8 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera