Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Hösten drog igång med bortamatch mot Ärentuna på årets varmaste dag. VP med stor frånvaro formerade laget såhär:
Francis
Gustav
Joseph
Freddan
Alex
Sörna
Söderdahl
Berga
Gelvgren
Luigi
Kapinga
Per
Marre
Pelle (från juniorerna)
Det var en jämn inledning på matchen utan några klara chanser. Vi hade bra koll på dem bakåt då deras långa bollar inte resulterade i någonting. Samtidigt som vi framåt skapade ne del, främst då Alex gick igenom från sin vänsterbacksplats. Kapinga och Luigi vart lämnade lite för ensamma framåt för att kunna skapa de riktigt vassa chanserna.
Det kändes som en 0-0 match men slappnar man av det minsta i defensiven så straffas man såklart. En ohotad spelare får i lugn och ro måtta inlägg, ett inlägg som vi rensar undan men på andrabollen får hemmaspelaren en drömträff och en skymd Francis är chanslös. Vi har ett par halvchanser och bortalaget har ett friläge men det känns ändå inte som några farligheter men det blir ändå 2-0 till hemmalaget efter ett instick som leder till ett friläge.
2-0 kändes inte rättvist i paus men det märktes att vi inte fick till något ordnat spel då det var spelare som inte bara var ovana med att spela fotboll utan också spelade på ovana positioner.
I andra halvlek backade Ärentuna hem och vi tilläts föra spelet, hemmalaget såg tröttare ut än oss och reduceringen kom på straff. En straff som inte många förutom domaren och DO tyckte var solklar. Kapinga slog säkert in straffen och vi var med i matchen igen. Vi pressar på men är också lite för trötta för att hålla fokuset i den sista offensiva tredjedelen och mest sökta längre bollar. 2-2 målet är aldrig riktigt nära och istället kan Ärentuna i slutet avgöra på ett märkligt sätt då vi ser ut att kunna få bort bollen ett par gånger om men tillslut kan de nicka in bollen då Francis är överspelad.
Den här 0-0 matchen slutar 3-1 och det går inte att ifrågasätta att Ärentuna är starkare och mer skärpta i de avgörande lägena idag. I VP lägret konstaterades att det inte håller på någon nivå att ha en frånvaro på 14spelare och att man de fyra träningspassen innan första seriematchen inte är nära tvåsiffrigt på någon av träningarna.
Förhoppningsvis ljusnar det framöver och att folk inser att man kan träna fotboll trots att tjejen vill se en skräckfilm och käka lösgodis.
Alex ytterbacksinsats var ljuspunkten tillsammans med junioren Pelles inhopp i andra havlvlek, fortsätter han med rätt inställning kommer han snart vara en tillgång för alaget. Måste också nämna Sörna och Gelvgren som kommer hem från semester för att spela matchen.
Sen är min personliga åsikt att om man blir kallad till match så ser man till att dyka upp eller så hör man av sig med en glasklar anledning till frånvaro så pass ansvarsfull ska man kunna vara i den här åldern.
Två träningar innan nästa väldigt viktiga match mot Sunnersta, förhoppningsvis någon mer spelare hemma och framförallt en bättre insats från oss som är där.
| Funbo IF (hemma) | 4 jun, 19:30 |
| Extra årsmöte | 5 jun, 18:00 |
| Enköping United FK (hemma) | 7 jun, 16:30 |
| Träning | 8 jun, 19:30 |
| Träning | 9 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera