Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Halvt väntat var det några som hade problem med samlingstiden (8.30 vintertid....) inför söndagens resa mot Norrtälje där Rådmansö SK skulle stå för motståndet.
VP ställde upp med följande lag:
Francis
Sörna
Freddan
Pontus
Söderdahl
Joseph
Gelvgren
Berga
Kimpi
Foas
Luigi
Robban
Joel
Tobbe
Eftersom vi haft svårt att vara redo att ta kampen från start i matcherna valde vi idag att ligga högre och vara mer på tårna i pressen, kanske något vanskligt med tanke på att vi vissta om Rådmansös starka omställningsspel men vi var tvungna att pröva.
Det föll väl ut för första halvlek idag var den bästa den här försäsongen. Vi pressade tillbaka RSK rejält och förutom ett par vassa omställningar har de svårt att komma till framåt. VPs första farliga chans är en hörna från Berga som Freddan nickar i ribban. Den största anledningen till vår starka halvlek är att vi ofta lyckades klockrent med presspelet, mittfältarna var på hugget och försvarsspelarna samlade upp RSKs chansbollar utan problem. Ledningsmålet kommer också från VP, efter ett fint anfall kommer Foas runt på kanten och slår in en boll som Kimpi möter på andrabollen och med ett riktigt bra avslut sätter ledningsmålet.
Luigi och Foas hotar ofta i djupet där vi också hittar in bollarna vilket sätter ett frustrerat RSK under press.
VPs ledning i paus är klart rättvis då man inte släpper till några chanser bakåt och är aggressiva över hela planen. Tyvärr för Sörna kliva av tidigt med en sträckning så vi får möblera om då Gelvgren går ner på högerbacken och Joel gör VP-debut på mittfältet. Vi är nöjda med det mesta i paus men inser att vi måste fortsätta med det höga aggresiva spelet om vi ska klara av att hålla ledningen för Rådmansö är ett bra fotbollslag.
Det första som händer i den andra halvleken är att Tobbe kommer runt på kanten och sätter in en boll till Kimpi som med facit i hand borde försökt hitta avslut på ett, istället tar han ner bollen och målvakten kan plocka bollen ifrån honom. Efter det kommer VP lite för långt ifrån, man missar mycket enkla passningar i fel lägen och Rådmansö får starta sina anfall högre upp i planen mot ett osamlat VP-försvar. Jag vet inte om det är tröttheten eller något annat som gör det med Rådmansö får mer att säga till om samtidigt som vi inte får till något framåt då vi spelar för smått och svårt.
Efter en längre boll bakom backlinjen kommer Francis ut och spelar undan bollen, RSK-spelaren fullföljer och en kollision leder till en helt obegriplig straff, är vår spelare först på bollen kan det omöjligt bli straff i det läget men det är tidigt på säsongen för domarna också. 1-1 blir det på straffen efter en blek straff som Francis är väldigt nära att få undan. Med kvarten kvar kontrar VP på Rådmansö-manér och Foas friställs från halva planen, osjälviskt släpper han ut den på Kimpi som kan rulla in den i öppet mål. Det ser ut och känns som segermålet men Rådmansö hinner med en kvittering efter att vi inte är tillräckligt heta på en andraboll så kan Rådmansö få till en perfekt båge på ett långskott och letar sig in bakom en chanslös Francis. Vi får en frispark i slutet som Söderdahl med en kanon prickar stolpen med, riktigt nära på båda ramträffarna idag.
Hade det vart tävlingsmatch hade vi nog varit grymt missnöjda med en poäng men det har ingen betydelse idag. Vi möter det bästa laget för denna försäsong och Rådmansö är verkligen ett fotbollslag som kan spela fotboll. Laget kommer med all sannolikhet att vara med i toppen av femman i år. Man lever mycket på sin lagkapten som styr upp allt i försvarsväg, riktigt duktig fotbollsspelare, men han har sällan skallen och armbågarna med sig under alla 90 minuter så det kan bli kostsamt. Att sänka någon med en armbåge (21 av 22 på planen var rätt överens om att det var medvetet) i en träningsmatch och svara med att han aldrig nånsin skulle be om ursäkt känns inte värdigt en lagkapten eller en fotbollsspelare över huvudtaget.
Vi tar med oss vår första halvlek som är riktigt bra och kul att vi får till presspelet som vi övat på. Ingen höjer sig över mängden utan vi är bra som ett lag och vi är dåliga som ett lag, får vi in alla i bra träning sista månaden så kommer vi vara starka till premiären.
Nu väntar träningar måndag, tisdag innan vi tar en veckas påsklov där man ska sköta träningen på egen hand.
Vi tackar Rådmansö för en bra match och vi tar sikte på nästa match om två veckor då Procyon väntar i en viktig drabbning i Upplandscupen.
| Enköping United FK (hemma) | 7 jun, 16:30 |
| Träning | 8 jun, 19:30 |
| Träning | 9 jun, 19:30 |
| Träning | 10 jun, 21:00 |
| Vinnare i match 170360012 (borta) | 11 jun, 00:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera