Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IF VP Uppsala Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IF VP Uppsala Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Nästa profil är kanske inte lika känd för publiken idag men pratar man med fd VP spelare är han nästan alltid ett namn som kommer upp som en riktig profil i gårdagens VP. Han var också en av orsakerna till att vi slogs om vem som skulle få stå i mål på träningarna när jag var liten, Magnus Ferlin.
Att Magnus hamnade i VP var en av en slump, det var där han fick plats i fotbollsskolan. Sedan följdes de åt, Magnus och VP, under hela hans karriär, från att vara som vilket lag som helst till att bli ett av Upplands allra starkaste.
Magnus fick chansen i a-laget som 15 åring och då var det spelare som Micke P, Chrille P, Spoove, Isak, Bjur, Larsa mfl som man såg upp till han nämner också att allas våran Bertil redan då var en av klubbens starke män.
På frågan hur mycket han följer VP idag så svarar han att det blir att han kollar till tabellen med jämna mellanrum. Han var och såg mer VP förr när systersonen Marcus Ferlin spelade i VP (numer har han tyvärr för vår del UNIK som klubbtillhörighet).
När frågan kommer om VPs nästa år svarar han att man som nykomling har fördelen av att kunna överraska. Är man bara ödmjuk inför uppgiften och framförallt jobbar ihop som ett lag så finns det ypperliga chanser att det ska gå bra i fyran.
Eftersom Magnus var med på hela resan så bad jag honom såklart berätta om hur de lyckades och vad som gjorde att de lyckades. VP byggde då laget på tre väldigt starka årskullar, 71or, 72or och 74or. Vi ungdomar tillsammans med några gamla rävar gjorde att det blev en perfekt mix av rutin och ungdomlig hunger förklarar han. Vi hade en väldigt bra sammanhållning i laget, rå men hjärtlig och alla jobbade mot samma mål, vilket var att hela tiden bli bättre. Ytterligare en stor anledning var att Örjan ”Pugh” Pettersson kom in som tränare. Han såg till att ta fram det där extra hos alla vilket gjorde att vi klättrade genom seriesystemet.
Just sista omgången när VP vart klara för tvåan är något Magnus aldrig kommer glömma. Inför sista omgången var vi tvungna att ta in två poäng och en målskillnad på 5-6 mål. Vi mötte UIF på Österängen och vann med 10-2. Dilemmat var att Topkapi inte fick vinna uppe i Heby. När matchen på Österängen var klar återstod det ca 10 minuter i Heby. Det var en oändligt lång väntan tills vi via mobiltelefon (undertecknad tror mer på brevduva...) fick beskedet att det slutat oavgjort och att vi gått upp i division 2 förklarar han.
Rykten säger att Magnus var en extrem talang och att han var med om ett riktigt äventyr vilket tvingade honom till ett svårt beslut.
Under hela uppväxten var jag förstemålvakt i Upplandslaget och vi var väldigt bra. Vi gick till final i Folksam Cup (motsvarande SM) och precis som idag var det sista lägret inom pojkfotbollen elitpojklägret i Halmstad där det gick väldigt bra både för mig och för laget vilket ledde till en reservplats i juniorlandslaget. Innan lägret hade jag bestämt mig för att åka på språkresa till USA i ett år. Illa tajmat kanske men jag spelade fotboll där och det vart succé...som utespelare. Med skollaget tränade vi fem dagar i veckan vilket gjorde mig till en bättre målvakt när jag var tillbaka i Sverige och i VP.
Magnus är ytterligare ett exempel på att talanger verkligen kan komma fram i VP, stort tack för att du tog dig tid att svara på frågorna!
Ikväll kommer den sista intervjun upp, då med hjärnan bakom VPs resa genom seriesystemet. Örjan ”Pugh” Pettersson som avslöjar väldigt mycket roligt och lärorikt från den tiden, missa det INTE.
| Träning | 8 jun, 19:30 |
| Träning | 9 jun, 19:30 |
| Träning | 10 jun, 21:00 |
| Vinnare i match 170360012 (borta) | 11 jun, 00:00 |
| Månkarbo IF (borta) | 11 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera